אחרי ימים ארוכים של חוסר וודאות באשר לגורלו של מטוס האנטונוב 225 ״Mriya״ (חלום באוקראינית), השבוע אישרה ממשלת אוקראינה בעמוד הטוויטר הרשמי שלה כי בהתאם לחששות המטוס אכן נהרס בסבב הפצצות שני של הצבא הרוסי על הבסיס שבו אוחסן המטוס. זאת לאחר שכבר בסבב ההפצצות הראשון עלו שמועות באשר להריסת המטוס על ידי כוחות רוסיים שהופרכו בהמשך על ידי אחד הטייסים של המטוס.

אמנם קשה לשים בצד לרגע את העובדה שעל פי האו״ם מאות אלפי עד מיליוני אזרחים אוקראינים הפכו ויהפכו לפליטים לאור המצב. ועדיין רבים בעולם עצרו לרגע ו״התאבלו״ על ההשמדה המיותרת של אגדה תעופתית אוקראינית.

הבוקר לעומת זאת, מגיעים צילומי לוויין חדשים שמספקים מעט תקווה באשר למצבו של המטוס. ע״פי הצילומים החדשים, בעוד קצה ההאנגר בו חונה המטוס אכן נפגע מההפצצות, נראה כי לפחות זנב המטוס נשאר ללא פגע. עובדה זו יכולה לרמוז על אפשרות שבה בעוד ההאנגר אכן נפגע, שלד המטוס עצמו שרד את סבב ההפצצות השני או לכל הפחות נפגע בצורה שולית. חברת אנטונוב מיהרה להגיב על כך שאינה יכולה להעריך את מצבו של המטוס ללא בדיקה פיזית.

חובבי תעופה מיהרו לנסות לנתח את תמונות הלוויין החדשות. אותם אנשים יצרו הדמיות של מבנה המטוס כפי שאמור להיות בתוך ההאנגר. כפי שניתן לראות בתמונה מטה, ניתן לראות  שיש מרחק מסוים בין אזור פגיעת ההפצצות לבין האזור שבו אמור להיות חלקו הקדמי של המטוס. 

הדמיית מיקום מטוס האנטונוב 225 ביחס להפצצות
הדמיית מיקום מטוס האנטונוב 225 ביחס להפצצות

הקושי באימות מצבו של המטוס נובעת מהעובדה שהכוחות הרוסים השתלטו על שדה״ת הוסטומל שבו חונים המטוסים של חברת התעופה אנטונוב כבר בתחילת המתקפה.

בפוסט הרשמי של ממשלת אוקראינה היא מבטיחה לבנות מחדש את המטוס, אך כנראה שבנקודת הזמן הנוכחית מדובר יותר בניסיון להרים את המורל בקרב אלו שרואים במטוס סמל לאומי. עצם העובדה שהממשלה התייחס לנושא מדגישה את החשיבות הלאומית של המטוס.

האנטונוב 225 (או An-225) הוא המטוס הגדול בעולם ששימש עד כה להטסת מטענים. עד להריסתו היה המטוס היחיד מדגם זה.  מטוס התובלה הענק יוצר על ידי חברת אנטונוב באוקראינה הסובייטית בשנת 1985. מטרתו המקורית הייתה הובלת מעבורת החלל הסובייטית בוראן אך מאז משמש להטסת מטענים חריגים בגודלם ואף ביקר בישראל פעמיים בשנים האחרונות, פעם אחרונה בחודש אוגוסט 2020 אז הביא לארץ חלקים של כיפת ברזל.

אמנם האמירה הרשמית היא שקיים מטוס אנטונוב 225 יחיד בעולם. אך למעשה קיים שלד של מטוס 225 נוסף באותו בסיס שבו הופצץ המטוס הראשון. בנייתו של המטוס השני מעולם לא הושלמה בשל היעדר תקציב וחוסר כדאיות כלכלית, ועל פי הערכות הושלמה רק 50-70% מבנייתו כשדורשים מאות מיליוני דולרים נוספים למשימה. הערכות מדברות על 300-500 מיליון דולר נוספים. אמנם בעת הנוכחית זה נראה רחוק, אבל להערכתנו תחושת הלאומיות תוביל את אוקראינה בסופו של יום למצוא מימון להשלמת הפרוייקט לאחר שהמצב ישכח.

יצא לכם לראות את המטוס בעת ביקורו בישראל?

תמונה בכותרת: Spotter.tlv