לאחרונה גילינו כי חברות התעופה הפועלות בקו מישראל ואליה מציעות לציבור לרכוש כרטיסי טיסה במהלך יום הכיפורים, זאת בזמן שנמל התעופה בן גוריון אמור להיות סגור.
לפני מספר חודשים עשיתי הזמנה לארה״ב לחגי תשרי כאשר החזרה לישראל אמורה היתה להיות ב-4 באוקטובר, דרך אירופה. לא הסתכלתי בדיוק על התאריכים וגם לא הייתי ער לכך שהנחיתה בישראל תהיה בצהרי ה-5 באוקטובר.
היום, ממש במקרה, בעת שבדקתי את הטיסות גיליתי שאני בכלל אמור לנחות בנתב״ג ממש באמצע יום כיפור. זאת בשעה שנמל התעופה בן גוריון בכלל אמור להיות סגור וכך גם כל המרחב הישראלי של ישראל. אין יוצא ואין בא.
התקשרתי מהר לחברת התעופה, הצגתי בפני נציג המכירות את הבעיה והוא מייד שינה את תאריך החזרה הרווחתי עוד יום בחו״ל.
בדיקה שערכתי מיד לאחר מכן באתרים של חברות תעופה שונות שטסות לישראל גילתה לי כי מישהו נרדם בשמירה ושכח לעדכן את חברות התעופה שבין צהרי ה-4 באוקטובר ועד מוצאי יום הכיפורים ב-5 באוקטובר יש בישראל עוצר תחבורתי.

מגוון היעדים אליהם עדיין מוצעות למכירה טיסות שלעולם לא יצאו
מגוון היעדים אליהם עדיין מוצעות למכירה טיסות שלעולם לא יצאו

אמנם עד ה-4-5 אוקטובר יש עוד הרבה זמן. אבל אנשים רבים, במיוחד תיירים, נוהגים להזמין את כרטיסי הטיסה מראש ואין שום מערכת שמתריעה בפניהם שבתאריכים האלה אין טיסות. להיפך, באתר של אחת מחברות התעופה, שתיכף נספר לכם עליה, אפילו קפצה לנו התרעה כי עלינו למהר לפני שהמחיר עולה.
אז ככה על קצה המזלג:
חברת אייר פרנס מציעה לכם טיסה ביום רביעי, 5 באוקטובר מתל אביב לפאריז בשעה 7:50 בבוקר וגם בשעה 16:30 אחר הצהרים. חברת לופטהנזה מציעה טיסה ביום כיפור בשה 7:15 בבוקר מתל אביב למינכן. KLM מציעה טיסה ביום כיפור מתל אביב לאמסטרדם בשעה 4:45 לפנות בוקר ובריסל איירליינס מציעה שתי טיסות ביום כיפור. אחת מהן בשעה 01:10 והשניה בשעה 16:05. הטיסה של וירגי׳ן אטלנטיק ללונדון יוצאת ביום כיפור בשעה 06:35 והטיסה של איזג׳ט אמורה להמריא למילנו בשעה 13:35. פליידובאי מציעה ביום כיפור מספר טיסות. אחת בשעה 00:45, השנייה בשעה 11 בבוקר וטיסה שלישית בשעה 13:25 ואילו חברת לוט הפולנית מציעה לנו טיסה מתל אביב לוורשה בשעה 10:55 של ה-5 באוקטובר. בסוויס לא היו ב-5 באוקטובר טיסות במערכת ההזמנות אבל הוצע לנו לטוס באחת משתי הטיסות של לופטהנזה למינכן ולהמשיך משם.
אגב, באתר של אל על ניסינו לבצע הזמנות למספר יעדים בהם ללונדון ופאריז. במערכת לא היו טיסות ישירות והוצעו לנו, כן באתר של אל על, טיסות עם נחיתת ביניים בוורשה. שום איזכור לא היה לגבי יום כיפור. אבל, תוך כדי ביצוע ההזמנה קפצה לנו מסגרת עם התרעה כי עלינו למהר לבצע את ההזמנה משום שהמחיר עומד להתייקר.
בדלתא איירליינס הציעו לנו טיסה לבוסטון בשעה 11:50 בבוקר יום כיפור. לעומת זאת ביונייטד לא היתה טיסת בוקר לניוארק ביום כיפור אלא רק הטיסה שיוצאת קרוב לחצות. כלומר הרבה לאחר סיום הצום.
בריטיש איירווייס היתה היחידה בבדיקה שלנו שכתבה, בעמוד ההזמנות: ״אנחנו לא טסים בנתיב שבחרת (תל אביב לונדון) בתאריכים אלה. במקום זה אנחנו מציעים לך טיסות בתאריכים אחרים שאולי יתאימו לך.״

על נמל התעופה בן גוריון להוציא הודעה לכל חברות התעופה ולהודיע להם שבישראל מצהרי ערב יום כיפור ועד לאחר צאת הצום – יש דממה במרחב האווירי של ישראל. אנשים עושים הזמנות ולא כולם ערים למגבלות התאריך הזה.

 

תגובה
  1. לצערי זה לא חדש, בכל שנה זה אותו דבר. מתישהו לקראת מאי-יוני מישהו סוף סוף טורח להעביר לחברות התעופה את הממו שהשדה סגור ביום כיפור והן מבטלות או מזיזות את הטיסה של אותו יום.
    אני דווקא עוקב אחרי העניין הזה (עצוב ומשעשע באחת) כבר לפחות 10 שנים.

    1. נכון להיום 29.7.22 יש עדיין חברות שמציעות טיסות בתאריכין האלה. הזוי

  2. נושא ידוע. ואפילו ישראלים תופסים על זה טרמפ. תרשמו בגוגל “טריק יום כיפור ” זה עובד

Comments are closed.