אתמול אישר בית משפט בניו יורק למשרד המשפטים להחרים שני מטוסים השייכים לאוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ׳. מדובר בשני מטוסי מנהלים מדגמי בואינג 787 וגאלפסטרים G650.

על פי מידע מאתר ch-aviation, מטוס הדרימליינר נמצא כרגע בשדה התעופה DWC בדובאי, שהפך בחודשים האחרונים למקלט למטוסים של אוליגרכים רבים. אלו קיוו שהחנייה באמירויות, שנחשבת מדינה ניטרלית עד כה בכל הנוגע לפלישה הרוסית, תמנע את החרמת המטוסים שלהם. על פי רישומי משרד המשפטים האמריקאי, המטוס השני מדגם הגאלפסטרים נמצא ברוסיה ועל כן אותו יהיה אף קשה יותר להחרים.

הסיבה הרשמית להחרמה היא הפרה של הסנקציות האמריקאיות. במרץ האחרון הוטסו שני המטוסים לרוסיה תוך הפרה של סנקציות הייצוא האמריקאיות שהוטלו על רוסיה בתחילת הפלישה לאוקראינה. כחלק מהסנקציות, נאסר לייצא או להעביר מטוסים וחלקי מטוסים ל/בתוך רוסיה בלי אישור. על פי מסמכי בית המשפט, המטוסים הועברו לרוסיה בלי האישור הדרוש.

כזכור, רומן אברמוביץ׳ הוא הלקוח הראשון של גרסאת המנהלים של מטוס הבואינג 787. מחירו של המטוס שנרכש רק בשנה שעברה מוערך ע״י משרד המשפטים האמריקאי בכ-350 מיליון דולר והוא החליף מטוס 767 ישן יותר שהחזיק אברמוביץ׳. המטוס אף ביקר בישראל בחודש פברואר האחרון.

מטוס המנהלים שהשני שהוחרם הוערך בשווי של כ-60 מיליון דולר.

כעת נותר להבין האם יש סיכוי ממשי להחרמה של המטוסים שכן אינם בשימוש בחודשים באחרונים ונמצאים שניהם במקלטים בהם לממשלת ארה״ב יהיה קשה לפעול.

תמונה בכותרת: Agness Oirengel

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *