הרשויות בארגנטינה מעכבות בבואנוס איירס מטוס מטען בבעלות ונצואלינית לאור חשש לקשר אפשרי של נוסעי הטיסה עם עם משמרות המהמפכה באיראן. המטוס נחת בבואנוס איירס ב-8 ביוני ולאחר מכן הוחרם ע״י הרשויות המקומיות. על סיפון המטוס שהו 14 אזרחי ונצואלה ו-5 אזרחים איראניים. הדרכונים של האזרחים האיראניים הוחרמו.

מדובר במטוס מטען מדגם בואינג 747-300 בן כ-36 שנה. המטוס שייך לחברת Emtrasur הונצואליאנית שמחזיקה במטוס הזה בלבד. החברה קיבלה לידיה את המטוס בחודש פברואר השנה לאחר שנמכר לה מחברת התעופה האיראנית מאהן אייר. לפני חברת התעופה האיראנית, שימש המטוס בעברו הרחוק גם את חברת אייר פראנס. כזכור, על חברת מאהן אייר סנקציות אמריקאיות בשל הקשר שלה למשמרות המהפכה באיראן לאור התמיכה שלה בין היתר במשלוחי נשק באזור המזרח התיכון.

היסטוריית הבעלות של מטוס ה-747
היסטוריית הבעלות על מטוס ה-747

בעוד הרשויות לא פרסמו עדיין הודעה רשמית בנוגע לעיכוב, ברויטרס דווח כי הסיבה הייתה ״רישומים כוזבים של סיבת הכניסה של המטוס למדינה.״. עוד דווח כי פוליטיקאי המעורב בועדת המודיעין של הקונגרס הארגנטינאי מסר כי מהמידע הקיים המטוס הגיע לבצע איסוף מודיעין במדינה.

נכון לעכשיו, לא ברור האם המטוס שנושא את רישום YV3531 נמצא תחת הסנקציות האמריקאיות ובמידה וכן האם זה קשור להחרמתו.

בדיקת היסטוריית הטיסות של המטוס מראה כי רבות מהטיסות שביצע לא תועדו ברדאר הטיסות במלואן כך שלא ניתן לדעת לגבי כל הטיסות בוודאות מה היה המוצא והיעד. ועם זאת, מבדיקת מקטעי הטיסה שכן תועדו ניתן לראות טיסות באזור דרום אמריקה כולל ונצואלה, מקסיקו ובואנוס איירס אך גם טיסות באזור אירופה (סרביה) וביקורים גם באיראן וברוסיה במאי השנה.

מטוס 747 שהיה שייך לחברת מאהן אייר
המטוס לא שידר לרדאר הטיסות באופן רציף