מנהלת לשכת התיירות של גרמניה, גולדי מולר, אירחה בישראל כנס בהשתתפות נציגי ארגון Visit Berlin. בכנס נחשפו פרטים מעניינים על ביקורי ישראלים בגרמניה כמו גם על התפתחות התיירות בגרמניה ובברלין. מנהלת לשכת התיירות שיתפה כי כבר ביוני 2022, לפני עונת הקיץ, עומד מספר הטיסות השבועי בין ישראל לגרמניה על 60 טיסות שבועיות. כמו כן, גרמניה היא היעד האירופאי במקום השלישי במספר ביקורי הישראלים, אחרי צרפת וספרד.

מנהלת לשכת התיירות של גרמניה, גולדי מולר, ונציגי Visit Berlin בתל אביב
מנהלת לשכת התיירות של גרמניה, גולדי מולר ונציגי Visit Berlin בתל אביב

נוסיף כי באשר לברלין, מספר הטיסות הישירות מתל אביב עומד כיום על כ-22 טיסות שבועיות שמופעלות על ידי החברות אל על, ריינאייר ואיזיג׳ט. כמו כן, קיימת קישוריות טובה לברלין עם חברת לופטהנזה באמצעות קונקשן קצר במינכן או פרנקפורט.

במסגרת המפגש שיתפו נציגי Visit Berlin מידע מרתק על המאמץ של ברלין לרתום את שדות התעופה הישנים שיצאו משימוש למען התפתחות עתידית של העיר ולמען רווחת התושבים. אז בדקנו קצת יותר לעומק מה ההיסטוריה של כל שדה ומה צפוי לה בעתיד?

נמלי הרפאים של ברלין ומה יעלה בגורלם?

ההיסטוריה של גרמניה והעיר ברלין הובילו לכך שלאורך מאה השנים האחרונות הוקמו בברלין נמלי תעופה רבים אשר שימשו את המעצמות ששלטו בעיר. לאורך שני העשורים האחרונים הופסקה הפעילות האווירית ברובם, כחלק מתהליך החלפתם בנמל התעופה הבינלאומי ברלין ברנדנבורג (BER).

בימים אלה מתנהל בברלין דיון אודות תפקידם הנוכחי של השדות הנטושים אשר עומדים כפילים לבנים במרחב. האם על הרשויות להפיח חיים במגה-סטרוקטורות הותיקות על ידי מיתוגם והפיכתם למנועי צמיחה לאזורים הסובבים אותם או הריסתם לטובת מיזמי נדל”ן?

הנמל שמוקדש לציבור – טמפלהוף (THF)

נמל התעופה ברלין-טמפלהוף (THF) ממוקם במרכז העיר ברלין ונחשב לשדה המזוהה איתה ביותר. לאחר איחוד ברלין היה טמפלהוף הקטן מבין שלושת שדות התעופה של העיר. ייחודו היה במיקומו במרכז העיר, אך מגבלות הרעש שהלכו והתרחבו הותירו המראה ונחיתה של מטוסים קטנים בלבד.
לאחר סגירת שערי הנמל התקיים דיון בשאלה כיצד לנצל את השטח. בית הנתיבות של נמל התעופה עמד נטוש משנת 2008. בשנת 2020 פתח את שעריו מחדש כחלל תצוגה לאמנות וללימוד היסטוריה.
רשויות ברלין ניסו לקדם תכניות לפרויקטי מגורים על השטח של מסלולי ההמראה שבעבר שימשו מטוסים ומצעדים חגיגיים (דומה בשטחו לסנטרל פארק בניו יורק), אך לאור התנגדות הציבור וקיום משאל עם, הוחלט להותיר במקום פארק עבור הציבור הרחב.

מגדל הפיקוח בנמל התעופה טמפלהוף
מגדל הפיקוח בנמל התעופה טמפלהוף או תצפית על הפארק?

נמלי התעופה טגל (TXL) ושוננפלד (SXF)

נמל התעופה טגל (TXL) הוקם בתקופת המלחמה הקרה ומשתרע על שטח של כ-230 דונם. הנמל ממוקם כ-8 ק”מ צפונית מערבית למרכז ברלין. שדה התעופה תוכנן לשרת 2.5 מיליון נוסעים בשנה, אך בפועל בעת סגירותו בשנת 2020 עברו בשעריו 24 מיליון נוסעים בשנה.

שטח השדה מהווה את אחד מפרויקטי ההתחדשות העירונית הגדולים באירופה. על שטח השדה יוקמו 5,000 יחידות דיור, אלפי עסקים וקמפוס אוניברסיטאי חדש.

תכנית התחדשות של נמל התעופה טגל TXL
תכנית התחדשות של נמל התעופה טגל TXL

נמל התעופה ברלין שונפלד (SXF) היה נמל התעופה הבינלאומי השני בגודלו של ברלין אחרי נמל התעופה ברלין טגל. הוא מוקם 18 ק”מ דרום-מזרחית לברלין. נמל התעופה שנפלד שימש כנמל התעופה האזרחי העיקרי של מזרח גרמניה ונמל התעופה היחיד של מזרח ברלין לשעבר. ב-25 באוקטובר 2020 נסגר נמל התעופה ובתי נתיבות שלו מוזגו ל”טרמינל 5″ בנמל התעופה הבינלאומי ברלין ברנדנבורג.

נמל התעופה החדש והפעיל כיום – ברלין ברנדנבורג (BER)

נמל התעופה הבינלאומי ברלין ברנדנבורג (BER) מרוחק כ-16 קילומטרים מדרום לעיר. יהיו בו שלושה טרמינלים (שניים כיום) ושני מסלולי המראה ונחיתה. השדה יכול להכיל 27 מיליון נוסעים בשנה. טרמינל 1 הוא הגדול ביותר, יש בו שמונה קומות, 118 דלפקי צ’ק-אין, 36 עמדות בידוק ביטחוני ביציאה וחמישה נוספים לנוסעים בטיסות מעבר.

אמנות גם בשדה התעופה החדש ברלין ברנדנבורג (BER)
אמנות גם בשדה התעופה החדש ברלין ברנדנבורג (BER)

נמל התעופה מחליף את שלושת שדות התעופה האחרים אשר פעלו בעיר ובסביבתה הקרובה ולא הצליחו להכיל את הגידול במספר הנוסעים (טגל, טמפלהוף ושנפלד). נמל התעופה החדש פתח את שעריו רק בשנת 2020, בשיא מגפת הקורונה בהשקעה של מאות מיליוני אירו.

העיר ברלין מייצגת תפיסה שרואה בנמל התעופה יותר ממקום מעבר שתפקידו להעביר את הנוסע מנקודה לנקודה, אלא תשתית עירונית אשר עם ההתאמות הנכונות עשויה לפתח אזורים נרחבים סביבה.

אנחנו מחכים בקוצר רוח לבקר בשדות התעופה הנטושים ולראות את השינוי שהם עוברים בדגש על השימושים החברתיים.

תגובה
  1. WUNDERBAR//// עשית מהלימון – שדות התעופה הישנים והנטושים לימונדה ברור יחד עם הגרלינאים
    עדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *