בכתבה בלעדית ב-The Shift News, נחשף כי ממשלת מלטה גיבשה תוכניות לפירוק חברת התעופה הלאומית, אייר מלטה בהמשך השנה והעברת כל נכסיה הרווחיים המעטים שנותרו לחברת תעופה חדשה, בדומה למה שכבר נעשה באיטליה עם אליטליה עם חברת התעופה הלאומית החדשה ITA שהחליפה את חברת אלאיטליה.

בזמן שחברת התעופה של מלטה פועלת על זמן שאול בעקבות קשיים כלכליים, הממשלה ממתינה להחלטת הנציבות האירופית (EC) על הצעת תכנית ההבראה של החברה. בשנה שעברה ביקשה הממשלה אישור להזרים 290 מיליון אירו לאייר מלטה, אך הדבר נדחה, והנציבות האירופית ביקשה “נתון מציאותי יותר”. ב-2012 התיר האיחוד האירופי לממשלה להעניק לאייר מלטה 130 מיליון אירו בתנאי שלא יהיה צורך בהתערבות ממשלתית נוספת. ככל הנראה, המשא ומתן בין השניים נמשך, אך דיווחים מצביעים על כך שהמגעים ייכשלו.

כחלק מההתפתחויות שחלו לאחרונה, ממשלת מלטה גיבשה תוכניות לפירוק אייר מלטה במהלך השנה והעברת נכסיה המעטים שנותרו לחברת התעופה החדשה. על פי תוכנית זו, כל עובדי חברת התעופה יפוטרו, וייערכו הסכמי עבודה חדשים שיבואו לידי ביטוי גם בקיצוץ בשכר עבור המשרות המוצעות על ידי חברת התעופה החדשה.

ראש ממשלת מלטה ושר האוצר כבר אישרו את התוכנית, במטרה להקים חברת תעופה לאומית חדשה בסוף אוקטובר ובמקביל להכריז על פירוק אייר מלטה.

בינואר הכריזה ממשלת מלטה על תוכנית לקצץ בחצי את כוח העבודה של חברת התעופה באמצעות תוכנית העברת תעסוקה מרצון. תוכנית זו כללה העברת עובדים זכאים למשרדי ממשלה אחרים כחלק מארגון מחדש של חברת התעופה. תוכנית זו נכשלה משום שלא היו משרות שתאמו את משכורותיהם המובטחות. לעובדים שהגישו בקשה לחבילת פיצויים, הוצעו בין 40,000 אירו ל-300,000 אירו, מה שהיה עלול לעלות למדינה כ-50 מיליון אירו. בנזיפה עוקצנית, לשכת המסחר של מלטה טענה: “ציפיות השכר של מאות מעובדי אייר מלטה אינן עולות בקנה אחד עם יכולתם ונכונותם להיות פרודוקטיביים. לכן הם לא יכלו להיקלט על ידי המגזר הציבורי וגם לא יתאימו למגזר הפרטי”.

המצב התעסוקתי מסתבך עוד יותר בשל הבטחה לפני הבחירות לעבודה מובטחת לכל החיים לעובדי חברות התעופה, שהממשלה חזרה בה בשבוע שעבר. הממשלה שואפת להשיג מעבר חלק מאייר מלטה לחברת התעופה החדשה, עם הרבה פחות כוח אדם וחובות, דבר שיעניק לחברת התעופה החדשה התחלה חדשה. לעובדים יימסרו מכתבי פיטורים, כאשר לחלקם תינתן ההזדמנות להגיש מועמדות למשרה חדשה בחברת התעופה החדשה. עם זאת, החוזים שיוצעו ייערכו מחדש לחלוטין, כאשר רוב ההטבות הנוכחיות שמהן נהנים עובדי אייר מלטה יקוצצו. החוזים החדשים יתבססו על אותם תנאים כמו אלה של חברות הלואו-קוסט.

באשר ללקוחות החברה שמחזיקים בכרטיסי הטיסה, הם יקבלו החזר כספי או שיוצעו להם טיסות חלופיות עם חברת התעופה החדשה, אם כי לא כל קווי אייר מלטה הנוכחיים יופעלו.

עוד יצוין, כי בכדי לקבל אישור מהנציבות האירופית, חברת התעופה החדשה תצטרך להראות שהיא מפעילה תחת זהות נפרדת לחלוטין ולא כיורשת של אייר מלטה.

לפי הדיווחים, הממשלה שוקלת להשתמש בחברת תעופה קיימת בשם מלטה מד-אייר (Malta MedAir), שהוקמה על יד שר לשעבר בממשלת מלטה, ככלי למעבר. מלטה מד-אייר מציעה טיסות שכר ושירותי חכירה רטובים, ובבעלותה שלושה מטוסי איירבוס A320-200.

אייר מלטה מחזיקה כיום צי של שלושה מטוסי איירבוס A320-200 וארבעה מטוסי A320neos, אותם היא מפעילה מנמל התעופה הבינלאומי והיחידי של מלטה (MLA). החברה המלטזית משרתת כ-20 יעדים באירופה ב-11 מדינות.

אייר מלטה החלה להפעיל קו טיסות ישיר לישראל החל מאפריל 2018, והציעה 5 טיסות שבועיות סדירות בין מלטה לישראל, עם חיבור נוח לטיסות המשך ליעדים אטרקטיביים רבים, ומאז תחילת המגפה הפסיקה החברה את טיסותיה לארץ.

מחודש נובמבר 2021, חברת הלואו קוסט האירית, ריינאייר (המופעלת באמצעות “מלטה אייר”), מפעילה גם היא 2 טיסות שבועיות, בימים רביעי ושבת מתל אביב לבירת מלטה.