כמו בכל שבוע, שמחים לשתף אתכם את רשימת המטוסים המעניינים והמיוחדים ביותר שביקרו בנתב״ג. כרגיל, תודה ענקית לתמונות של הספוטרים הנהדרים שיש לנו בישראל: spotter.tlv, אגנס אוירינגל

מוזמנים גם להירשם לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל עדכון בפעם הבאה שאנחנו מפרסמים את רשימת המטוסים המעניינים של נתב״ג.

מטוס דרימליינר נשיאותי אמירתי

ללא ספק המטוס המעניין ביותר שביקר אותנו השבוע הוא מטוס אמירתי נשיאותי. מדובר במטוס 787 דרימליינר שמשמש את בכירי הממשל באמירויות. המטוס המריא מאבו דאבי ביום רביעי אחה״צ ונחת בישראל עם שר החוץ האמירתי על סיפונו.

מטוס 787 אמירתי נשיאותי. תמונה: אגנס אוירינגל
מטוס 787 אמירתי נשיאותי. תמונה: אגנס אוירינגל

המטוס המדובר הוא חלק מצי ה-״Presidential Flight״, הצי הנשיאותי באמירויות שכולל מטוסי איירבוס A320 לצד מטוסי בואינג 737, 777 ו-787 שמשמשים את בכירי הממשל המקומי. בעבר נקרא הארגון שמנהל את הצי Abu Dhabi Amiri Flight והוא שינה את שמו בשנת 2009.

בעבר אגב שימשו בצי שלושה מטוסי 747 שפינו את מקום למטוסים החדשים יותר והיום משמשים את המנהיגים של מרוקו ובחריין.

אמנם אתר מעקב הטיסות Flightradar24 לא משדר נתונים על הטיסה, אבל עדיין ניתן לעקוב אחר מיקומו באמצעות משדר ה-ADB-S שלו.

A340 של ליאו מסי ופריס סן ז׳רמן

אז דקה לפני שאנחנו מפסיקים לראות מטוסים ארבע מנועיים בנתב״ג (או שלא..) ביקר אותנו שבוע שעבר מטוס A340 ארבע מנועי של חברת הצ׳ראטרים AirX ממלטה שמפעילה טיסות פרטיות. המטוס הגיע לתל אביב מפריז ב-13.9 עם קבוצת הכדורגל פריס סן ז׳רמן עד להמראתו חזרה לצרפת יומיים לאחר מכן.

מטוס A340 של חברת AirX. תמונה: אגנס אוירינגל
מטוס A340 של חברת AirX. תמונה: אגנס אוירינגל

המטוס המדובר שהביא את קבוצת הכדורגל הצרפתית הוא מדגם איירבוס A340-300 בתצורת VIP. וכמובן שאי אפשר שלא למבול ההודעות שקיבלנו באינסטגרם שנוגעות לדימיון המצחיק שבין הלוגו של AirX לזה של חברת האוטובוסים אגד. אבל שם נגמר הדימיון. בתוך המטוס תוכלו למצוא לא פחות מ-100 מושבים שנפתחים למיטה במקום כ-300 מושבים בתצורה רגיל של המטוס. כמו כן, המטוס מציע אזור התרעננות וספות נוחות לרביצה.

פנים מטוס ה-A340 של חברת AirX
פנים מטוס ה-A340 של חברת AirX

איירבוס A350 אתיופי

כבר בסוף חודש יולי עדכנו אתכם על שדרוג בטיסות אתיופיאן איירליינס מאדיס אבבה לתל אביב. החברה האתיופית החל להפעיל בקו מטוסי A350-900 חדישים במקביל למטוסי ה-787 דרימליינר ו-737 הקטנים יותר שכבר פועלים בקו. רק עד כה בחודש ספטמבר הגיע מטוס האיירבוס החדיש של אתיופיאן לתל אביב כבר 7 פעמים עם מספר טיסה ET404.

כזכור, החל מסוף חודש אוקטובר צפויה החברה להרחיב את פעילותה בישראל ולהפעיל 2 טיסות יומיות מתל אביב לאדיס אבבה.

מטוס A350 של אתיופיאן איירליינס. תמונה: spotter.tlv
מטוס A350 של אתיופיאן איירליינס. תמונה: spotter.tlv

ביקור מאפריקה

חברת התעופה רוואנדה אייר החלה להפעיל טיסות ישירות מתל אביב לקיגלי מעט לפני מגפת הקורונה. מאז נעלמה החברה מנתב״ג וטרם חזרה להפעיל טיסות סדירות. ועדיין מדי פעם מבקר בישראל מטוס A330 של החברה בטיסות צ׳ארטר מקיגלי.

גם בשבוע שעבר ביקר בנתב״ג מטוס A330 רוואנדי לאחר טיסה מקיגלי שאורכת כ-5 שעות.

מטוס A330 של רוואנדה אייר. תמונה:אגנס אוירינגל
מטוס A330 של רוואנדה אייר. תמונה:אגנס אוירינגל