מנכ״ל חברת התעופה רוואנדה אייר (RwandAir) ציין כי החברה מעוניינת להצטרף לברית התעופה Oneworld, בין היתר כהמשך ישיר לשת״פ הקרוב מאוד שמקיימת החברה עם קטאר איירווייז. מנכ״ל חברת קטאר איירוייז מנהל כזכור גם את ברית התעופה Oneworld, השלישית בגודלה מבין הבריתות המובילות.

מנכ״ל חברת התעופה הקטארית מצידו התחייב לסייע לחברת התעופה האפריקאית. במסגרת כנס Aviation Africa 2022 אמר המנכ״ל כי חברת התעופה שלו תסייע לרוואנדה אייר לעמוד בסטנדרטים הדרושים לקראת הצטרפותה לברית וואן וורלד, כחברה מלאה או שותפה. כזכור, בחודש יוני האחרון הודיעה הברית כי תצרף את חברת התעופה הלאומית של עומאן, Oman Air, לשורותיה. גם מהלך זה נעשה בתמיכה ובסיוע מקרוב של מנכ״ל חברת קטאר איירוייז.

הקשרים הקרובים בין החברות ברורים למדי על רקע הרכישה של 49% מהאחזקה ברוואנדה אייר על ידי קטאר איירוייז. החברה הקטארית מחזיקה גם ב-60% בעלות על שדה תעופה בינ״ל חדש שמוקם ברוואנדה (נמל התעופה הבינ״ל בוגסרה) אשר צפוי להיות השדה הגדול ביותר במדינה.

מנכ״ל חברת התעופה האפריקאית מסר: ״בזמן שאנחנו מרחיבים את השת״פ עם קטאר איירוייז, אנחנו מחפשים דרכים לשפר את ההצעה שלנו ללקוח ואת הנגישות הגלובאלית שלנו. בהתאם לכך אנחנו בוחנים אפשרות להיכנס לברית התעופה Oneworld. זו התאמה מושלמת עבור רוואנדה אייר וההצטרפות תעזור לנו לייצר קשרים קרובים עם חברות תעופה שותפות״.

כיום רויאל אייר מארוק (Royal Air Maroc) היא חברת תעופה האפריקאית היחידה בברית התעופה וואן וורלד. עם זאת, מפת היעדים של שתי החברות שונה ומשלימה אחת את השנייה ועל כן קשה להאמין שתהיה התנגדות מהותית מצד חברת התעופה הלאומית של מרוקו לאור תחרות בין החברות. בעוד חברת רוואנדה אייר משרתת כיום בעיקר יעדים בדרום אפריקה, מזה״ת והודו, רויאל אייר מארוק מפעילה רשת טיסות ענפה למערב אפריקה, אירופה וארה״ב.

באשר לטיסות לישראל, חברת רוואנדה אייר הפסיקה במהלך מגפת הקורונה להפעיל את קו הטיסות הישיר שלה מתל אביב לקיגלי שהתחיל לפעול רק בשנת 2019. מבירור שלנו עולה כי חברת התעופה פועלת עתה כדי לחזור להפעיל בקרוב טיסות סדירות בין המדינות. החברה נמצאת כרגע בתהליך של בחירת נציגות מקומית חדשה בישראל ולאחר מכן תפעל ככל הנראה על מנת להשיג סלוטים בשדה. זאת, למרות חשש שעלה בעבר על כך שקטאר תנסה לסכל טיסות של חברת התעופה האפריקאית לישראל באמצעות חלקה בחברת התעופה.

בזמן הקצר שפעלה בישראל הפעילה רוואנדה אייר 3 טיסות שבועיות בין תל אביב לקיגלי במטוסי 737. החברה הציעה גם טיסות המשך מקיגלי בעיקר ליעדים באפריקה.

כפי שפרסמנו רק בשבוע שעבר, למרות הפסקת הטיסות הסדירות של חברת התעופה האפריקאית, היא ממשיכה להפעיל מעת לעת טיסות צ׳ארטר לתל אביב.