גם היום ב-2022 הרישיון הישראלי מפלסטיק שיש לכולנו אינו מספיק בשביל לנהוג בחו״ל. על מנת לנהוג בחו״ל עדיין נדרש להנפיק רישיון נהיגה בינ״ל מנייר. יותר מכך, מבלי הרישיון הבינלאומי, בהרבה מקומות כלל לא יסכימו להשכיר לכם רכב ועל כן חובה להצטייד ברישיון בינלאומי לפני היציאה לחו״ל. שאלה נוספת שעולה הרבה היא האם ניתן להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי דיגיטלי? התשובה היא לשמחתנו שכן ניתן, תחת סייגים מסויימים (וגם כתבנו מדריך נפרד בנושא).

שימו לב שגם אם התמזל מזלכם בעבר ולא נדרשתם להציג רישיון בינ״ל, רוב הסיכויים שבנסיעה הבאה שלכם תדרשו להציג את שניהם. הדרישה להצגת רישיון בינלאומי משתנה אפילו בין סניף לסניף באותה חברת השכרה ובאותה מדינה ולכן תמיד נמליץ להצטייד ברישיון בינ״ל מראש.

חשוב להדגיש כי על מנת לנהוג במדינה זרה חובה להציג רישיון נהיגה בינלאומי, בנוסף לרישיון הנהיגה הישראלי מפלסטיק בתוקף.

איך להנפיק רישיון בינלאומי?

כאמור, מומלץ לכל נהג ישראלי להוציא רשיון בינלאומי לפני היציאה לחו״ל על מנת לנהוג ולשכור רכב. ברוב המקרים תדרשו להציג רישיון ישראלי ובינלאומי ולא תוכלו לנהוג עם אחד מהם בלבד.

על מנת להוציא רישיון בינ״ל, נדרשת להגיע לאחת מתחנות הנפקת רישיון נהיגה בינלאומי של משרד התחבורה שימצאו לרוב בחנויות אופטיקה או ברשת ממסי.

יש להגיע לתחנה עם רישיון נהיגה ישראלי בתוקף. השירות כרוך בתשלום אגרה למשרד התחבורה בסך 8 ש״ח.

דברים שחשוב לשים לב אליהם:

  1. תוקף הרישיון הבינלאומי הוא 3 שנים (לעומת שנה בעבר)
  2. לא ינתן רישיון בינלאומי למי שהרישיון הישראלי שלו לא בתוקף
  3. לא ינתן רישיון בינלאומי לנהג חדש בתקופת המלווה
  4. רוב תחנות ההנפקה לא פועלות במוצ״ש באופן רשמי, ולכן יש להנפיק מבעוד מועד

עמדות לרישיון נהיגה בינלאומי שפעילות בסופ״ש

חשוב להגיד שחנויות רבות בהן יש עמדת הנפקה של רישיון בינלאומי אינן עובדות ביום שבת. יותר מכך, במקרים רבים, גם בחנויות שיש בהן עמדה ופתוחות במהלך הסופ״ש, העמדה של משרד התחבורה תהיה סגורה ותפתח ביום ראשון מאוחר בבוקר.

אם בכל זאת נזכרתם במהלך הסופ״ש שאתם צריכים להנפיק רישיון, יש עדיין תקווה. במקרה כזה שקרה לנו, מה שעשינו היה לבדוק אילו חנויות באזור שלנו שיש בהן עמדה פתוחות בשבת או במוצ״ש (למרות שבמשרד התחבורה יופיע שהעמדה פתוחה ביום ראשון). צלצלנו לאותן חנויות וביקשנו את עזרתן בהנפקת ברישיון הבינ״ל במהלך הסופ״ש. אחת מהחנויות נעתרה לבקשתנו והסכימה להנפיק לנו את הרישיון במוצ״ש. מוזמנים לנסות זאת גם, אין לכם מה להפסיד.

תחנות הנפקת רישיון בינלאומי בישראל

את רשימת הסניפים העדכנית (ומתעדכנת) ניתן למצוא בקישור הבא.