דרמה באוויר היום בבוקר: בטיסת W581 של חברת מהאן אייר האיראנית מטהרן לגואנגזו שבסין התקבלה התרעה על פצצה בסיפון. בעקבות ההתרעה, שהתקבלה בזמן שהמטוס נמצא בשטח האווירי של הודו, צוות האוויר יצר קשר עם מגדל הפיקוח של דלהי ועדכן אותם על האיום עם בקשה לנחיתה מיידית בשדה התעופה בדלהי.

ואז מתחיל הסיפור להיות מעט מוזר: מגדל הפיקוח הציע לצוות האוויר להמשיך בטיסה ולנחות בשדה תעופה סמוך של ג׳איפור שנמצאת מספר מאות קילומטרים דרום מערבה. הטייסים סירבו להצעה והמשיכו בטיסתם מזרחה לכיוון סין. בזמן זה הוקפצו על ידי חיל האוויר ההודי מטוסי קרב על מנת ללוות את המטוס האיראני.

חברת מאהן אייר פרסמה הודעה רשמית בשפה הפרסית שניסתה להסביר את ההחלטה המוזרה של צוות האוויר. החברה ביטלה למעשה את האיום ובין השורות קישרה אותו למהומות באיראן כיום. תרגום ההודעה: ״יחסי הציבור של מהאן אייר מודיעים שמטוס נוסעים מדגם A340 הפעיל טיסה מטהרן לגואנגזו. כשהטייסים גילו על הסיכון לפצצה בטיסה, הם שיתפו את המידע מיידית עם חדר הבקרה של מהאן אייר, אשר בתגובה הודיעו כי הסיפור פיקטיבי והטיסה בטוחה לחלוטין. נראה כי המטרה של דיווחים כאלה במצב הבינ״ל והמקומי כרגע היא להפריע לביטחון ולשקט. מטרת החברה היא ראשית כל להבטיח את בטיחות הטיסה ולספק שירות טוב לנוסעים. חשוב לציין כי הטיסה נחתה בשלום ובזמן״.

עם זאת, לפי ההיערכות בשדה התעופה בגואנגזו, נראה שהרשויות בסין לא התרשמו יותר מדי מההחלטה באיראן לבטל את מצב החירום. על פי סרטונים של נוסעים, בשדה התעופה המתינו למטוס רכבי חילוץ והצלה רבים כמו גם כבאיות, ככל הנראה מחשש לאיום אמיתי שעדיין קיים על הטיסה.

הטיסה בוצעה במטוס A340-600 של חברת התעופה האיראנית בגיל של 17.9 שנים. המטוס שימש עד שנת 2015 את חברת התעופה וירג׳ין אטלנטיק. כיום משמש המטוס את החברה האיראנית בטיסות לסין, תאילנד, רוסיה, טורקיה ואיחוד האמירויות.

כזכור, לא מזמן הוחרם בארגנטינה מטוס 747 ששימש בעבר את חברת מאהן אייר מחשש לקשר אפשרי של צוות המטוס לגורמי טרור.