האיחוד האירופאי אישר תכנית שתיכנס לתוקף משנת 2023 לפיה מבקרים שירצו להיכנס לאירופה יצטרכו לקבל לכך אשרת כניסה שתהיה בתוקף למשך שלוש שנים.

האישור, שקיבל את השם ETIAS, ראשי תיבות של EU Travel Information & Authorization System יוטל על כל המטיילים ללא קשר לגיל ותוקף האישור יהיה כאמור שלוש שנים, אלא אם תוקף הדרכון יפוג לפני כן.

בשלב זה טרם נקבע תאריך לתחילת התכנית, אולם מדובר, כך על פי פרסומים שונים על חודש נובמבר 2023.

האישור עליו הוחלט באיחוד האירופי יהיה תקף לכל המבקרים שנסעו בעבר ללא אשרה לאירופה כולל מבקרים מארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ועוד מדינות רבות אחרות (כולל ישראל) והוא נעשה כתגובה לאיומי הטרור הגוברים בתוך אירופה ועל מנת לחזק את בקרת הגבולות והביקורת על כל המבקרים לפני הגעתם.

במהלך הבקשה לאישור יישאלו הנוסעים לגבי תכניות הטיול שלהם באירופה. האישור יידרש מנוסעים המגיעים הן בטיסות, בהפלגה או בדרך היבשה. מדי שנה מגיעים לאירופה קרוב ל-40 מיליון תיירים והבקשה של האיחוד האירופי עשויה להשפיע על תכניות נוסעים מרחבי העולם.

לפני הנסיעה לאירופה יידרשו נוסעים למלא טופס בקשה מקוון ובו שאלות שונות. הבקשה שלהם תיבדק מול מגוון מאגרי מידע אירופאים ובינלאומיים כדי לזהות גורמי טרור או גורמים פליליים. לאחר הבדיקה ותשלום של 7 יורו בכרטיס אשראי יקבלו הנוסעים בדוא״ל הרשאה לכניסה לאירופה. הצפי הוא שמרבית הבקשות יאושרו בתוך כשעה. נוסעים שבקשתם לא תאושר, או כאלה שלא מילאו את הטופס לפני הגעתם לנמל התעופה – לא יורשו לעלות לטיסה.