משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט הודיעו היום כי הגיעו היום להסכמה עם נציגי פיפ”א ומארגני גביע העולם בקטאר לקיום טיסות צ’רטר ישירות בין ישראל לקטאר במהלך המונדיאל.

הטיסות משה התעופה בן גוריון לשדה התעופה הבינ״ל חמאד (DOH) יאפשרו לישראלים להגיע ישירות לקטאר ללא צורך בעצירות ביניים וקונקשיין וצפויות להקטין את העלויות עבור ישראלים שיגיעו לצפות במשחקים. זאת, בניגוד למה שתוכנן עד כה – טיסות ישירות עם עצירה טכנית בלרנקה כאשר הנוסעים נשארים על המטוס.

בהודעה הרשמית של פיפ”א צוין כי הטיסות יתבצעו רק על ידי חברות תעופה עם אישור קיים לנחות בקטאר ורק במהלך משחקי המונדיאל. המשמעות הנסתרת היא ככל הנראה שההזדמנות להפעיל את טיסות לדוחא תחסם מחברות התעופה הישראליות. כמו כן, צוין בהודעה כי הפעלת הטיסות כפופה לאישורי ביטחון מהצד הישראלי וכי פרטים נוספים יתפרסמו בקרוב.

ההערכה שלנו על בסיס ההודעה התקשורתית היא שחברת התעופה TUS הקפריסאית תהיה הראשונה להודיע על טיסות ישירות, מבלי לבצע עצירה טכנית בלרנקה כפי שתוכנן במקור. על מנת להפעיל טיסות של חברות נוספות, נדרש יהיה למצוא חברת צ׳ארטרים בעלת אישור נחיתה קיים בדוחא.

כמו כל המבקרים במונדיאל, גם המבקרים הישראלים ידרשו להציג את אשרת הכניסה (Hayya) שתקפה לכל באי המונדיאל ודורשת הרשמה מראש לאחר הצגת כרטיס טיסה ואישור לינה.

בנוסף, הוסכם על הענקת שירותים קונסולרים לאזרחים הישראלים באמצעות צוות קונסולרי ישראלי .

אלון אושפיז, מנכ”ל משרד החוץ: “אני מבקש להודות לפיפ׳א ולמארחים הקטארים . ההכרזה היום תאפשר לאזרחים ישראלים לנסוע בחופשיות לקטאר ולהשתתף במשחקי המונדיאל. סגרנו בהצלחה את כל הערבויות כולל גישה של ישראל לשירותים הקונסולריים במהלך שהותם בקטאר. כמונדיאל הראשון שהמזרח התיכון מארח אי פעם, מובטחת חגיגה של כדורגל והזדמנות לישראלים לבנות קשרים ולחלוק חוויות תרבותיות עם אנשים מכל האזור שלנו ומהעולם הרחב. אני מודה לשותפים הרבים להישג, לרבות משרדי הממשלה וההתאחדות לכדורגל .״