חברת התעופה פינאייר נאלצה לבטל ביממה האחרונה כ-100 טיסות בשל שביתה עליה החליטו דיילי האויר בחברה. זאת באישור האיגוד המקצועי של עובדי התחבורה הפיני. הרקע לשביתה, שאמורה להסתיים היום בשעה 15:00 שעון פינלנד, הוא החלטה של הנהלת החברה לקצץ באופן משמעותי את תנאי העבודה והשכר של צוותי האוויר וכן להתחיל לשכור דיילים באמצעות חברות חיצוניות, כלומר דיילים שלא יהיו עובדים קבועים בחברה.

בשל השביתה של צוותי האוויר נאלצה החברה לבטל טיסות ולהפעיל את כל מערך ההזמנות על מנת לנתב את הנוסעים לטיסות אחרות. ועם זאת, עדיין עלו תלונות של נוסעים ברשתות החברתיות על בלבול באשר לסטאטוס הטיסה שלהם.

“אנו מצטערים מאוד על אי הנוחות שהשביתה הזו גורמת ללקוחותינו, ועושים כמיטב יכולתנו לנתב את הלקוחות שלנו בהקדם האפשרי”, אמר ג׳אקו שילדט, מנהל התפעול של Finnair. “עצוב שהסתדרות העובדים בחרה בדרך של שביתה לא חוקית במקום מו”מ. לאורך כל הסתיו שוחחנו עם האיגודים על אפשרויות, אך לצערנו לא הצלחנו להגיע להסכם עם צוות תא הנוסעים. אני עדיין מקווה למצוא פתרונות ביחד”, אומר שילדט.

חברת פינאייר, שהיא המוביל הלאומי של פינלנד נמצאת במצוקה כלכלית ועושה מזה תקופה שורה של פעילויות כדי לצמצם עלויות ולהחזיר את החברה לרווחיות, כמו גם להבטיח את עתידה לטווח הרחוק. בין השאר החברה החליטה לקצץ בשכר העובדים, להגדיל את שעות העבודה שלהם, להוריד את דרוג בתי המלון בהם שוהים אני הצוות בחו״ל ולקצץ בהנחות שונות שאנשי צוות האוויר זכאים להן.

על פי הידוע החברה מתכוונת בנוסף לפטר עשרות אנשי צוות אוויר ובמקומם להביא עובדים במיקור חוץ, הן בנתיבים הקצרים והן בנתיבי הטיסה הארוכים.

אנשי צוות אוויר בחברה שפנו לרשתות החברתיות וסיפרו על המצוקות שלהם טוענים כי החברה נמצאת כעת בהליך של הפיכתה לחברת וירטואלית כאשר כל השרותים כמעט, מלבד המטוסים, יהיו במיקור חוץ ויופעלו על ידי חברות אחרות.

חברת פינאייר מבצעת מספר טיסות בשבוע בין הלסינקי לתל אביב ולקראת חצות אמורה לנחות בישראל טיסה של החברה שאמורה להמריא בסביבות השעה 6 בערב מפינלנד. בשעה זו עדיין לא ידוע אם הטיסה אכן תצא לפועל.