חושבים לבלות את חג המולד או ראש השנה האזרחית באנגליה? תחשבו שוב. כי לפחות נכון לעכשיו, בקרי הגבולות בנמלי תעופה באנגליה מתכננים שביתה בת 8 ימים, בשני סבבים. זאת על רקע טענות לקיפוח בנושא שכר, פנסיה ובטחון תעסוקתי.

על פי היומון ׳אינפנדנט׳ הלונדוני השביתה של בקרי הגבולות תהיה בין 26-23 בדצמבר ובין 31-28 דצמבר, הימים העמוסים ביותר של חופשות סוף השנה. זאת כאשר בנמל התעופה הית׳רו, למשל, צפויות ביום הראשון של השביתה 583 טיסות עם כ-126 אלף נוסעים. כמו בכל שנה, במהלך ימי חג המולד נמלי התעופה די רגועים, אולם יומיים לאחר החג צפוי עומס רב משום שרבים חוזרים מחופשת חג המולד או יוצאים לחופשת סוף השנה. על פי הפרסומים, בנמל התעופה לונדון הית׳רו צפויים לעבור כ-125 אלף נוסעים בכל יום בין 30-28 דצמבר, בנמל התעופה גטוויק כ-60 אלף נוסעים ובנמל התעופה של מנצסטר כ-40 אלף נוסעים בכל יום.

מארק סרווטקה, המזכיר הכללי של האיגוד המקצועי של בקרי הגבולות אומר כי בתאריכים של השביתה צפויים בין 3,000-2,000 עובדים לעזוב את עמדות הבידוק נוכח הסחבת בדיונים עם הממשלה על דרישה לתוספת של כ-10% בשכר העובדים בנוסף לשיפור תנאי העבודה.

לשאלת כתבים מדוע האיגוד בחר את תקופת חג המולד וראש השנה כדי לשבות, דבר שיפגע ברבבות נופשים, ענה כי בניגוד לרצונם של העובדים לשבות, דבר שיפגע להם בשכר, הם רואים את השביתה כמוצא אחרון ולכן ראוי שהפעולה הזו תורגש על מנת שיהיה שינוי.

על פי הערכות חברת ניתוח נתוני התעופה Cirium במהלך ימים השביתה צפויות, על פי הנתונים, לפעול בנמלי התעופה בהם מדובר כ-10,000 טיסות שאמורות להטיס כשני מיליון נוסעים.