כארבע שנים לאחר התרסקות שני מטוסי בואינג 73MAX, התביעה של משפחות ההרוגים כנגד חברת בואינג הגיעה לשאלה משפטית קשה לעיכול: האם קורבנות התאונה סבלו לפני ההתרסקות, ובהתאם האם בואינג אמורה לשלם על סבלם של הקורבנות.

על פי הוואל סטריט ג׳ורנל, עורכי הדין שמייצגים את התובעים דורשים שבואינג תשלם על ״רכבת הרים אימתנית״ בת שש דקות שעברו הקורבנות לפני הצלילה המהירה והקטלנית של המטוס . עורכי הדין של התובעים אמרו בתביעה לבית המשפט: 157 האנשים על סיפון המטוס “ללא ספק סבלו מצוקה רגשית איומה, כאב וסבל, ומפגיעה פיזית בזמן שהם סבלו מכוחות ג’י קיצוניים״

עורכי הדין של בואינג טוענים מנגד כי קורבנות ההתרסקות מתו באופן מיידי כאשר מטוס המטוס של אתיופיאן איירליינס התנגש בקרקע. החברה טוענת במסמכי בית המשפט שכל כאב וסבל שהם חשו לפני ההשפעה אינם רלוונטיים מבחינה משפטית לחישוב הנזק. עורכי הדין של בואינג טוענים כי ללא הוכחות מספקות לכך שהקורבנות חוו כאב וסבל בין פציעותיהם למותם, החוק באילינוי מתיר רק נזקים הקשורים לצערם ולאובדן של התובעים – לא לסבלם של הקורבנות.

המחלוקת בתיקי ההתרסקות של מטוסי ה-737 MAX היא האם החברה צריכה לפצות את משפחות הקורבנות עבור סבלם בזמן שלפני ההתרסקות. בפנייה לאחרונה של בואינג לבית המשפט, ציטטו עורכי דין של החברה מומחה שאמר כי קורבנות ה-737 MAX מתו ללא כאב מכיוון שהמטוס התרסק בקרקע כל כך מהר שמוחם לא הספיק לעבד אותות כאב ממערכות העצבים שלהם.

עד כה הסדירה בואינג כשלושה רבעים מהתביעות האזרחיות שהגישו נגדה על ידי משפחות הקורבנות. כל המקרים פרט לכמה מההתרסקות הראשונה ייושבו. חמישה מקרים מההתרסקות השנייה שהיו לקראת משפט אפשרי החודש גם כן הגיעו ליישוב. אחרים מיועדים למשפט ביוני.

דובר בואינג אמר שהחברה מצטערת מאוד לכל מי שאיבד את יקיריהם בהתרסקות ה-737 MAX, ומצפה לפתור את המקרים הנותרים. “הכרנו בהשפעה הנוראה של התאונות הטרגיות הללו והתחייבנו מראש לפצות באופן מלא והוגן כל משפחה שסבלה מאובדן”, אמר הדובר.

המהלך האחרון הוא כחלק מניסיון של בואינג להגביל את היקף הפיצויים שניתן לפסוק לטובת משפחות הקורבנות, כאשר מדובר במיליוני דולרים פוטנציאליים לכל תובע.