לתעשיית התעופה של גאורגיה תכנס בעתיד הקרוב שחקנית חדשה בשם Air Iveria. מדובר בחברת תעופה חדשה שצפויה לקום על ידי קבוצת משקיעים גאורגים ובינלאומיים. החברה החדשה צפויה להתחיל לפעול ב-2024 כאשר על פי מקימיה, אחת המטרות שלה תהיה לחבר את גאורגיה עם יעדים ברחבי אירופה ואסיה.

לדברי מנכ”ל החברה אירקלי ליטנישווילי, אייר איבריה צפויה להתחיל לפעול עם צי מצומצם של מטוסי איירבוס צרי גוף, שכל אחד מהם מסוגל לשאת עד 150 נוסעים. לצורך כך נחתם בחודש מרץ הסכם שיתוף פעולה בלעדי בין אייר איבריה ואיירבוס. מייסדי חברת התעופה, אירקלי ג’ורגוביאני וטנגיז תקשלשווילי, הצהירו כי אייר איבריה ואיירבוס יכינו במשותף את מודל התפעול ותוכנית הפיתוח של חברת התעופה הגיאורגית החדשה.

ברית אסטרטגית עם איירבוס
ברית אסטרטגית עם איירבוס

ליזמים שמאחורי החברה יש תכניות גדולות מאוד עבורה והם ממצבים אותה כחברת התעופה לאומית החדשה של גאורגיה. התכנית היא להתחיל עם 3 מטוסי איירבוס, להערכתנו ממשפחת מטוסי ה-A320neo ולשלש את צי המטוסים בעתיד. מעבר לכך, החברה שואפת כאמור להוות סוג של האב תעופתי אירופאי חדש שיחבר בין המזרח ואירופה. נכון לעכשיו לא ידוע כיצד החברה תוכל להתחרות למול מרכזי התעופה הענקיים בטורקיה ובאמירויות.

“אנו מאמינים שיש פוטנציאל משמעותי שלא מנוצל בשוק התעופה של גאורגיה”, אמר ליטנישווילי. “אנו מצפים לספק לנוסעים אפשרות איכותית ובמחיר סביר לטיסה לגאורגיה וממנה”. לפי מקימי החברה היא “תתבסס על עקרונות המורשת התרבותית העשירה של גאורגיה, ההיסטוריה שלה והשאיפות האירופיות שלה”. חברת התעופה מתכננת להציע “חווית אירוח גאורגית אותנטית” לנוסעיה, כולל מטבח גאורגי מסורתי, יין ומוזיקה בסיפון המטוסים.

כיום נחשבת חברת התעופה הפרטית Georgian Airways (לשעבר Airzena) לחברת התעופה הלאומית של גאורגיה. החברה פועלת עם צי של 5 מטוסים, מהם שלושה מטוסי בואינג 737 ושני מטוסי בומברדייר CRJ-100. החברה מפעילה טיסות מטביליסי למספר מצומצם של יעדים שכולל נכון לעכשיו את פריז, ירוואן, אמסטרדם וינה ודיסלדורף.