אחרי תקופת משא ומתן, משרד הכלכלה והאוצר האיטלקי וקבוצת לופטהנזה הסכימו כי קבוצת לופטהנזה תרכוש 41% ממניות ITA Airways.

חברת לופטהנזה הגיעה להסכם עם משרד הכלכלה והאוצר האיטלקי לרכישת 41% בחברת התעופה הלאומית האיטלקית ITA Airways תמורת 325 מיליון אירו באמצעות הגדלת הון, עם אופציה לרכוש את כל המניות שנותרו במועד מאוחר יותר.

כחלק מההסכם, ממשלת איטליה התחייבה גם היא להשקעה של 250 מיליון אירו בחברה התעופה האיטלקית. בנוסף, הצדדים סיכמו על אופציה לאפשר רכישה פוטנציאלית של יתרת המניות על ידי לופטהנזה במועד מאוחר יותר. מחיר הרכישה עבור יתר המניות יתבסס על המשך ההתפתחות העסקית של ITA Airways.

חברת איטה איירוייז צפויה להיות חלק מקבוצת לופטהנזה, בדומה לחברות התעופה לופטהנזה, סוויס, אוסטריאן ברסלס איירליינס ויורו ווינגס. בהתאם לאסטרטגיית הקבוצה, איטה איירוייז תישאר חברת תעופה עצמאית עם ניהול ומותג עצמאיים. במקביל, ITA תוכל להנות מהיתרונות של הקבוצה, כמו גישה לרשת הטיסות של שאר החברות, ניהול הכנסות מרכזי ושימוש בערוצי המכירות והשיווק הגלובליים של קבוצת לופטהנזה.

חברת לופטהנזה תפעל לנסות להשיג את מה שאלאיטליה מעולם לא הצליחה וזה להפוך את חברת ITA לחברה רווחית. בין היתר תשאף לופטהנזה לעשות זאת באמצעות מינוף התשתיות הקיימות של חברות התעופה בקבוצה.

שאלה מהותית שטרם קיבלה מענה נוגעת להמשך חברותה של חברת התעופה האיטלקית בברית התעופה SkyTeam. חברת לופטהנזה היא חברה מרכזית בברית התעופה Star Alliance בו חברות כל חברות התעופה בקבוצה. ניתן להעריך שבשלב כזה או אחרת לופטהנזה תשאף להעביר את חברת התעופה האיטלקית לברית סטאר אלייאנס, אך מהלך כזה טרם הוכרז.

השלמת ההסכם צפויה להסתיים בקרוב, והרכישה כפופה לאישור הרשויות הרלוונטיות באירופה. חברת לופטהנזה ציינה כי היות ומדובר ברכישת חלק מיעוט בבעלות על החברה האיטלקית, היא מצפה מהרשויות באירופה לאשר את העסקה תוך הזמן קצר. לאחר האישור, שני הצדדים צפויים להתחיל באופן מיידי את שיתוף הפעולה שלהן ברמה מסחרית ותפעולית.

קרסטן ספור, מנכ”ל דויטשה לופטהנזה AG אומר: “ההסכם של היום יוביל למצב של win-win עבור איטליה, ITA Airways וקבוצת לופטהנזה. ואלה חדשות טובות עבור הצרכנים האיטלקיים ועבור אירופה, כי ITA חזקה יותר תמריץ את התחרות בשוק האיטלקי. כחברה צעירה עם צי מודרני, ועם האב יעיל והמתרחב שלה ברומא, ITA מתאימה באופן מושלם לקבוצת לופטהנזה. במילאנו, ITA משרתת אזור המציע גם פוטנציאל לצמיחה. כחלק ממשפחת לופטהנזה, ITA תוכל להתפתח לחברת תעופה בת קיימא ורווחית, המחברת את איטליה עם אירופה והעולם. במקביל, השקעה זו תאפשר לנו להמשיך את הצמיחה שלנו באחד השווקים החשובים ביותר שלנו”.

ITA Airways נוסדה בנובמבר 2020 ומעסיקה כיום כ-4,000 עובדים. המטה הראשי ברומא, חברת התעופה מקבלת יותר מ-10 מיליון נוסעים בשנה ומפעילה צי מתחדש של 66 מטוסי איירבוס. ההאב של החברה ברומא  ממוקם באופן אידיאלי כדי לגוון עוד יותר את הרשת של ITA לכיוון אפריקה ואמריקה הלטינית, ומציע ללקוחותיה קישוריות משופרת לחצי הכדור הדרומי. נכון לעכשיו, ITA משרתת 64 יעדים: 21 קווים מקומיים, 33 בינלאומיים ו-10 קווים בין יבשתיים.