חברת התעופה Japan Airlines ידועה במהלכי החדשנות שלה בניסיון לשפר את חוויית הנוסע. אחרי שפעלה לסמן על מפת ההושבה מושבים שבהם יושבים תינוקות, עכשיו חברת התעופה תשכיר לכם בגדים כדי לחסוך לכם מקום במזוודה.

ג׳אפאן איירליינס (JAL), חברת התעופה הלאומית של יפן, ותאגיד Sumitomo השיקו יחד ניסוי של שירות שיתוף בגדים בשם “Any Wear, Anywhere”. השירות מיועד עבור תיירים זרים ונוסעי עסקים המגיעים ליפן באמצעות טיסות המופעלות על ידי JAL ויאפשר לנוסעים להשכיר בגדים שיגיעו עד למלון שבו הם שוהים. לאחר תקופת הניסוי תימדד התרומה שלו לאיכות הסביבה. הניסוי מתוכנן להמשך החל מהיום עד ה-31 באוגוסט 2024.

חברות תעופה רבות מתמקדות כיום בנושא של תעופה ברת קיימא, החל מדלקים אלטרנטיביים ועד ניסיונות להקטין את המשקל של המטוס כדי להקטין את פליטת המזהמים. הרעיון של השירות החדש הוא לאפשר לנוסעים לטוס באמצעות כבודה מינימאלית ככל הניתן באמצעות השכרת בגדים שיגיעו עד למלון שלהם ביעד. המשמעות של פחות כבודה על המטוס היא משקל נמוך יותר של הטיסה וצריכה מופחתת של דלק. בהתאם גם פליטת המזהמים פוחתת.

מיזם השכרת הבגדים של ג׳אפאן איירליינס
מיזם השכרת הבגדים של ג׳אפאן איירליינס

איך השירות החדש יעבוד? הנוסעים יוכלו להכנס לאתר ייעודי לפני טיסתם. לאחר הזנת פרטי ההזמנה יועברו הנוסעים לבחור ערכת בגדים מתאימה לפי מספר קטגוריות (גברים/נשים, עונה בשנה, סגנון לבוש ועוד). לאחר מכן יוכלו הנוסעים לראות תמונות של פריטי הלבוש הזמינים. לאחר השלמת ההזמנה הבגדים ימתינו לנוסע במלון שבו הוא שוהה ולאחר השימוש ולפני הטיסה חזרה הוא יוכל להחזיר אותם גם כן במלון.

המיזם החדש הוא חלק מפתרון סביבתי רחב יותר. מעבר לתרומת המיזם בהפחתת משקל הטיסה, הבגדים שמעורבים בניסוי הם בעצמם חלק ממיזם לשימוש חוזר בבגדים ובכך הקטנת הפסולת הסביבתית. על פי הגורמים המעורבים בפרוייקט, כל שנה נזרקים סה”כ יותר מ-20 מיליארד בגדים. כל פריטי הלבוש הזמינים להשכרה יתקבלו ממלאי עודף של ביגוד או מביגוד משומש, ובכך יקדמו את הרעיון של כלכלה מעגלית.

חברת התעופה היפנית הודיעה שתעקוב אחר השינויים במשקל הכבודה של הנוסעים בעקבות הפרוייקט. זאת, על מנת לאמוד את השפעתו על הפחתת פליטות המזהמים מטיסות כתוצאה מהפחתת משקל כבודת הנוסעים ובהתאם גם משקל המטוס.

על פי אתר הפרוייקט, הפחתת 10 ק״ג ממשקל הכבודה אמורה להפחית את פליטת הפחמן הדו חמצני ב-7.5 ק״ג של כל נוסע בקו ניו יורק-טוקיו. על פי אתר ארגון חברות התעופה הבינ״ל, כל נוסע בטיסה שכזו מניו יורק לטוקיו אחראי לפליטה של כ-681 ק״ג פחמן דו חמצני.