אמש פרסמה חברת הלואו קוסט וויז אייר הודעת התנצלות מעומעמת באשר לביקורת שפורסמה כנגד החברה בנוגע לטיסה מתל אביב לוורשה בסוף השבוע האחרון.

במהלך סוף השבוע האחרון התפרסם בעיתונות הזרה על המקרה החריג בטיסת וויז אייר מתל אביב לוורשה. על פי הדיווחים, נוסע יוצא צבא אוקראינה שנפצע במלחמה ורגלו נקטעה, היה בדרכו חזרה הביתה לאוקראינה לאחר טיפול רפואי בישראל. את דרכו הביתה למשפחה שלו אמור היה להתחיל בטיסה מתל אביב לוורשה עם חברת הלואו קוסט וויז אייר.

על פי אותם פרסומים הנוסע הורד מהטיסה על ידי חברת וויז אייר היות והוא לא היה ״כשיר רפואית לטיסה״. עם זאת, מידע שהגיע אלינו שופך מעט אור נוסף על הסוגיה. למיטב הבנתנו, לנוסע נבחרה הושבה במושבי יציאת חירום ששמורים כפי שידוע לנוסעים בריאים שיכולים לסייע במקרי חירום. עם זאת, בשל מוגבלות לא התאפשר לנוסע לשבת במושב שכזה. בהיעדר מושבים פנויים אחרים בטיסה המלאה, חברת וויז נאלצה להוריד את הנוסע וככל הידוע לנו נמצא לו מושב בטיסת וויז אייר יום למחרת.

נכון לעכשיו לא ידוע לנו האם נעשו ניסיונות לפנות מקום של נוסע אחר, אפילו בהתנדבות, עבור אותו נוסע.

בהודעה הפומבית שפרסמה ווייז אייר בעמוד הטוויטר שלה נכתב “אנו מתנצלים על הסערה שנגרמה בנוגע לנוסע בטיסתנו מתל אביב לוורשה לאחרונה. הבטיחות היא בראש סדר העדיפויות שלנו ובאחריות הצוות שלנו לוודא שכל הנוסעים כשירים לטיסה או מלווים על ידי מישהו שיתמוך בהם. אם יש אינדיקציה לכך שלנוסע יש מצב רפואי שעלול לסכן אותו בזמן הטיסה, אנו מחויבים למנוע את עלייתו לטיסה. במקרה הזה, זו הייתה החלטה קשה אך הכרחית שנלקחה מתוך מחשבה על בטיחות הנוסע”.

סרטון מהאירוע פורסם על ידי אתר החדשות העצמאי Nexta. באותה מדיה פורסם כי הנוסע עמד בכניסה למטוס כשעה וחצי במהלכן הוא גם נפל ופצע את ידיו. על פי אותו דיווח, האיש סורב לעלייה למטוס בשל הרגל התותבת שלו, כך שלא היה מסוגל לשבת כראוי במושב שלו. כמו כן, נאמר לנוסע גם שההתנהגות שלו בעייתית ועל כן הוא מורד מהטיסה, נקודה שלא צויינה בהודעה הפומבית של חברת התעופה.

מאוחר יותר אתמול וויז אייר החליטה להדגיש בציוץ נוסף כי הורדתו של הנוסע מהטיסה לא הייתה על רקע אפליה של אדם עם מוגבלות: ״אנחנו לעולם לא נפלה אדם על בסיס של מוגבלות ואנחנו מטיסים באופן סדיר אנשים עם פרוטזות״. כמו כן, חברת התעופה הוסיפה בהודעתה בטוויטר כי הצוות סיפק לאיש מים ומקום לשבת בזמן שהמתין לסיוע נוסף בנמל התעופה.

חברת וויז אייר טרם הגיבה לבקשת חדשות תעופה לתגובה באשר לסיבת הורדתו של הנוסע ופתרונות חלופיים שניתנו לו.