בעיתונות המקומית בארה״ב דווח בימים האחרונים על מקרה של ניסיון בריחה ממאסר בדרך יצירתית במיוחד: קפיצה ממטוס.

האירוע החריג קרה בטיסה מספר SY346 של חברת סאן קאנטרי איירליינס (Sun Country Airlines) משדה התעופה הבינלאומי של אורלנדו למיניאפוליס במטוס בואינג 737-800. נוסע אחד על הסיפון היה נלהב במיוחד לצאת מהמטוס במהרה לאחר שנודע לו כי רשויות אכיפת החוק ממתינות לו בשער היציאה מהמטוס כדי לאכוף צו מעצר כנגדו בחשד לעבירות שונות ביניהן של תקיפה במשפחה, סחר בסמים, הסגת גבול ועוד.

לאחר הנחיתה ביעד פתח הנוסע את דלת יציאת החירום, וקפץ לקרקע דרך הכנף של מטוס ה-737-800. לאחר כ-40 דקות נמצא הנוסע על ידי צוות הקרקע של השדה כשהוא מתחבא בתוך משאית מזון של חברת תעופה. הנוסע נמסר מיד לאחר מכן לרשויות אכיפת החוק. בהצהרה בנוגע לאירוע מסרה חברת התעופה האמריקאית כי “למרבה המזל, הנוסעים והצוות בסדר.”

על פי נהלי הבטיחות בטיסה, לאחר סיום הבורדינג מועברות דלתות המטוס למצב ״armed״. במצב כזה, כל פתיחה של הדלת תגרום לפתיחת מגלשות החירום שאמורות לאפשר פינוי מהיר ובטוח של נוסעים מהמטוס במקרי חירום. עם זאת, במקרה הזה הדלתות לא היו במצב armed ועל כן מגלשות החירום לא נפתחו. חברות התעופה האמריקאיות לא מהססות לדרוש מנוסעים פיצוי על הנזק שבפתיחת מגלשות החירום לשווא, בסכומים שמגיעים גם לכדי 30,000-40,000$.   

רק בחודש מאי האחרון התפרסם בעולם אירוע חריג של פתיחת דלתות בזמן טיסת פנים של חברת אסיאנה בתוך דרום קוריאה. מספר דקות ספורות לפני הנחיתה פתח אחד הנוסעים את דלת החירום של המטוס בזמן שהוא כ-200 מטר מעל הקרקע. למרות הניסיון לעצור אותו הצליח הנוסע לפתוח את הדלת חלקית  מה שגרם לבהלה בקרב נוסעים, אשר חלקם פונו לבית חולים לאחר הנחיתה.

 

על פי אתר מנהל התעופה האמריקאי (FAA), בשנת 2022 נרשמו 2,455 מקרים של נוסעים מתפרעים. מתוך כל המקרים, בוצעו 567 פעולות אכיפה והושתו קנסות בגובה של 8.4 מיליון דולר. בשנת 2021 נשבר שיא של אירועים חריגים עם 5,873 אירועי התפרעות של נוסעים. נכון לעכשיו, בשנת 2023 נרשמו 983 מקרים של נוסעים מתפרעים.