לאחר מספר עיכובים צפויה אל על לקבל החודש את מטוס הדרימליינר ה-16 שהזמינה מחברת בואינג.  בינתיים החברה כבר סיכמה על הוספת שלושה מטוסי 787 נוספים לצי. 

בעסקאת ההצטיידות המקורית של אל על במטוסי דרימליינר הזמינה החברה 16 מטוסים, 15 מתוכם כבר נמסרו לחברה ונמצאים בשירות פעיל. המטוס ה-16, מדגם 787-8 שקיבל את השם ״נוף הגליל״ ממתין אצל בואינג למסירה תקופה ארוכה. כעת נודע לנו כי המטוס צפוי להמסר לאל על כבר החודש, ב-31 ביולי, ומיד לאחר מכן להכנס לשירות בטיסות נוסעים מנתב״ג. בתמונה שבכותרת צולם המטוס בחודש אוגוסט האחרון בשדה התעופה ויקוטרוויל שבקליפורניה.

המטוס צפוי להימסר לאל על במשרדי החברה בסיאטל. כחלק מתהליך המסירה של מטוסים חדשים, לרוב מבוצעת טיסת ניסוי בשיתוף הלקוחה, חברת התעופה. לאחר מכן מאשרת חברת התעופה את קבלת המטוס ותגיע עימו ארצה לקראת כניסתו לשירות בטיסות נוסעים. המטוס צפוי להתקבל בנתב״ג בטקס הסלנה מסורתי (זרנוקי מים על המטוס באירועים חגיגיים).

אמנם מדובר במטוס חדש, אך הוא ימסר לאל על כשהוא כבר בגיל של 3.4 שנים. המטוס ממתין למסירה כבר תקופה ארוכה שהתעכבה בשל מגפת הקורונה ועיכובים במסירות של מטוסי בואינג. רק בחודש אוגוסט האחרון אישרה ממשלת ארה״ב לבואינג למסור את מטוס ה-787 הראשון ללקוח מאז שנת 2021. כזכור, בואינג הפסיקה את המסירה של מטוסי דרימליינר ב-2021 בעקבות ליקויים שנמצאו בפס הייצור של מטוסי ה-787 לצד בעיות בתהליך בדיקת האיכות של המטוסים.

המטוס החדש יצטרף לצי של 15 מטוסי דרימליינר שמפעילה אל על כיום, מתוכם 3 מאותו דגם 787-8 הקטן יותר. במטוס החדש כמו קודמיו בצי יהיו 235 מושבים בשלוש מחלקות שירות: עסקים (20 מושבים), תיירים פרימיום (35 מושבים) ותיירים (180 מושבים).

בזמן ההמתנה למסירת המטוס אל על כבר נערכה להצטייד בשלושה מטוסי דרימליינר נוספים. בחודש דצמבר האחרון הודיעה אל על כי חתמה עם יצרנית המטוסים בואינג על מסמך הצעה לרכישת מטוס חדש מדגם בואינג 787-9, שיהיה מטוס הדרימליינר מספר ה-17 של החברה. לאחר מכן, בחודש יוני האחרון הודיעה החברה על מימוש הסכם לחכירת 2 מטוסי דרימליינר נוספים מדגמי 787-9 למשך 15 שנים. המטוסים צפויים להימסר ברבעון השלישי לשנת 2025 ורבעון ראשון לשנת 2026. עם שלושת המטוסים הנוספים תחזיק אל על צי של 19 מטוסי דרימליינר.

תמונה: עומר ברוידא

תגובה
  1. מעניין למה לא בוחרים ב-787-10, שיכול להטיס עוד כ-40 נוסעים. חלק מהחברות האמריקאיות משתמשות בו בקווים לארה”ב, סימן שאפשר וכדאי.

Comments are closed.