בשל מערכת מזג האוויר החריגה והשריפות באזור יוון ואיטליה, משרד החוץ פרסם אמש אזהרות למטיילים באזור.

שריפות באגן הים התיכון בגוגל מפות
שריפות באגן הים התיכון על פי גוגל מפות

באשר ליוון, במשרד החוץ ממליצים שלא להגיע לאי עד להסרת ההכרזה על מצב החירום. יוון נמצאת בעיצומה של מערכת מזג אוויר חריגה, הכוללת טמפרטורות קיצון המגיעות עד ל-45 מעלות צלסיוס ושריפות קשות הפוקדות את כל האי רודוס. במשרד החוץ מבקשים מישראלים השוהים באזורי שריפה להישמע להנחיות גורמי החירום ביוון, ובמקביל לעדכן את השגרירות באמצעות קו החירום 00302106705500 אודות מיקומם ופרטי ההתקשרות עימם.

נופשים היום באי רודוס
נופשים היום באי רודוס. תמונה: קווי חופשה

בהתאחדות המלונות של יוון ביקשו להדגיש כי המשמעות של “מצב חירום” שעליו הכריזו נוגעת להקצאה מזורזת של כספים שמטרתם לשקם את הנזקים שנגרמו משרפת האי. כמו כן מציינים כי נכון להיום, למעלה מ-90% ממקומות הלינה באי פועלים כרגיל וכן האטרקציות התיירותיות באי פועלות גם ללא הפרעה. בהקשר זה ציינו כי כל המתקנים, הטיולים, החנויות והשירותים פועלים כרגיל. על פי ההתאחדות, בקרוב 100% ממקומות הלינה של האי יהיו זמינים במלואם.

באשר לאיטליה, עקב מזג אוויר קיצוני, פוקדות את איזור סיציליה שבאיטליה שריפות במספר מוקדים. במשרד החוץ מבקשים מכל מי שמתכנן להגיע לסיציליה לעקוב אחר העדכונים בכלי התקשורת, ליצור קשר עם בתי המלון ומקומות האירוח – ולוודא כי ההגעה למקום אפשרית ובטוחה. לאור שיבושים בנחיתת מטוסים באיזור, והעובדה כי שדה”ת בעיר פלרמו פועל במתכונת מצומצמת, חשוב להתעדכן מראש באמצעות פרסומי חברות התעופה.

במשרד ממליצים לישראלים השוהים בסיציליה להישמע להנחיות הרשויות וגופי הבטחון המקומיים ולהתעדכן באופן שוטף על התפתחויות והודעות על פינוי מאזור השריפות (דיווחים בכלי התקשורת, כוחות הביטחון וההצלה וצוותי בתי המלון והאירוח). מספר הטלפון הכללי לדיווח על מצב חירום: 112 ומספר הטלפון ליצירת קשר עם השגרירות: 636198547 39 00.

שימו לב שבגוגל מפות ישנה שכבה מיוחדת שמאפשרת לראות באיזה אזור ישנן שריפות פעילות במדינות השונות. על מנת לההתעדכן יש להוסיף בתוך גוגל מפות את שכבת ״שריפות״.