ביום שישי האחרון דווח על כך שעובדים ברשות שדות התעופה הפסיקו את עבודתם באמצע היום, מה שגרם לעיכובים בפריקת המזוודות. הנוסעים מצידם המתינו לצד המסועים במשך זמן ארוך כדי לקבל את הכבודה שלהם, ללא פתרון. בחלק מהדיווחים צוין כי מדובר ב״שביתה איטלקית״ של עובדי הרשות שאחראים על פריקת הכבודה.

בעוד חלק מהנוסעים ואפילו צוות אוויר בחרו לעזוב את שטח נתב״ג לאור המצב, חלק מהנוסעים המתינו כאמור זמן רב בציפייה לכבודה שלהם. בסרטונים שפורסמו מהשדה אף נראים עשרות נוסעים יוצאים ממתחם ההמתנה למזוודות לשטח האווירי במטרה לחפש את המזוודות שלהם במה שנראה כמו מחדל אבטחה בפעילות השדה. בפועל, המזוודות של אותם נוסעים כלל לא היו באותו אזור ורוב הנוסעים נאלצו לחזור לאזור ההמתנה למזוודות. רק שאז פורסמו אתמול דיווחים נוספים על הפסקת עבודה של צוותי הכבודה, ושוב פעם ניסיון יציאה של נוסעים לאזור האווירי.

חשוב להדגיש שאמנם הנוסעים נכנסו לשטח האווירי, קרוב לאזור פריקת הכבודה, אך לא דווח על אירועים של נוסעים שניסו או הגיעו לאזור רחבת המטוסים ושערי העלייה למטוס. כמו כן, בחלק מהסרטונים ניתן לראות שעל הנוסעים היה פיקוח של משטרת ישראל ויחידת האבטחה של נתב”ג. ועם זאת, השטח האווירי אמור להיות אזור סטרילי שמיועד לתנועה של עובדי השדה תחת נהלי ביטחון מוגדרים ובטח לא לתנועה חופשית של נוסעים.

ברשות שדות התעופה ביקשו להדגיש כי מדובר בנוסעים בדוקים שירדו מטיסה ויצאו לשטח האווירי ממנו הם הגיעו. על כן מבקשים להדגיש ברשות כי לא מדובר במחדל בטיחותי וכן כי האנשים הוחזרו חזרה לשטח איסוף המזוודות.

עובדי רשות שדות התעופה מלינים כבר זמן רב על עומס עבודה רב שנגרם כתוצאה ממחסור בכוח אדם. בעוד חברות שירותי הקרקע מדווחות כי הן הצליחו להשלים חלק או רוב הפערים בתפקידים מסויימים, בתפקידים בתחום הכבודה עדיין נרשם מחסור משמעותי בכוח אדם שמוביל למשמרות ארוכות ושחיקה של כח האדם בשדה. בהתאם ייתכן ונראה בעתיד הקרוב אירועים נוספים של עיכובים במסירת כבודת נוסעים.

אז אמנם לא מדובר במחדל בטיחותי משמעותי ואולי רק חריגה מנהלים, אך בהיעדר כוח אדם מספיק ברשות שדות תעופה, אפשר להעריך כי נראה מקרים דומים של עיכוב במסירת מזווודת בעתיד הקרוב. ברשות ידרשו לתחקר את האירוע ולהבטיח שלא יקרו שוב מקרים דומים של זליגת נוסעים לשטח האווירי בכזו קלות.