החל משבוע הבא תחזור אל על להפעיל מטוס מטען ייעודי כחלק מהאסטרטגיה שלה לחזק את פעילות המטענים של החברה, מהלך שהחברה מקדמת כבר תקופה.

כפי שפרסמנו בחודש יוני, בנתב״ג נחת מטוס מטען מדגם בואינג 737 שהיה עתיד להצטרף לשורות אל על כמטוס מטען. מדובר במטוס מטען ייעודי שייפעל לצד פעילות המטען במטוסים המסחריים. כעת נראה כי המטוס צפוי להכנס לשירות בטיסות מטען סדירות כבר בשבוע הבא, החל מה-12 באוגוסט, כאשר טיסת הבכורה שלו תהיה לשדה התעופה באיסטנבול (IST). מטוס המטען החדש של אל על צפוי לפעול ב-3 קווים מרכזיים:

  • תל אביב – איסטנבול IST: שלוש טיסות בשבוע בימים שלישי, רביעי ושבת
  • תל אביב – איסטנבול SAW: טיסה שבועית אחת ביום חמישי
  • תל אביב – דובאי DWC: שתי טיסות שבועיות בימים ראשון ושלישי
מטוס מטען חדש לאל על מדגם 737-800F
מטוס המטען החדש של אל על מדגם 737-800F בנתב״ג

בנוסף לטיסות הסדירות, חטיבת המטענים של אל על תציע גם טיסות שכר שיופעלו באמצעות מטוס זה על פי דרישה מלקוחות.

בחודש פברואר 2023 חתמה אל על על הסכם לחכירת מטוס המטען המדובר. המטוס יוחכר לאל על בחכירה יבשה, כלומר הוא יופעל על ידי צוותים של אל על. כזכור, בתקופה האחרונה מפעילה אל על שירותי מטען במטוס איירבוס A300 חכור בן 30 שמופעל על ידי חברת San Marino Executive Aviation.

מדובר במטוס מדגם 737-800F בן 21.1 שנים שקיבל את מספר הרישום הישראלי 4X-EKZ. עד חודש אוקטובר 2022 שימש המטוס את חברת הצ׳ארטרים האילטקית neos כמטוס נוסעים עם 186 מושבים. מאז אוקטובר 2022 עבר המטוס תהליך הסבה (BCF – Boeing Converted Freighter) במתקן בסין ואז נחת בתל אביב כשהוא עם צביעת בסיס לבנה.

כבר בחודש פברואר 2022 הודיעה אל על כי היא שואפת להפוך את נתב״ג לתחנת מעבר (HUB) למטענים וכן לבצע טיסות מטען בין ישראל לטורקיה כשהכוונה הייתה להגיע ל-2-3 טיסות שבועיות בנתיב זה. בשנת 1950 חנכה אל על את מחלקת המטענים שלה ועד לפני כמה שנים היה לה מטוס בואינג 747 ייעודי להובלת מטענים.