אחרי העדכון אתמול על תחייתו האפשרית של מותג ״אייר ברלין״, כעת מותג היסטורי נוסף עושה את דרכו חזרה לעולם התעופה. חברת הלואו קוסט הבריטית מונארך (Monarch Airlines) שהפסיקה את פעילותה באוקטובר 2017 הודיעה על השקה מחדש של פעילות החברה לאחר העברתה לבעלות חדשה.

מונארך הייתה חברת תעופה בריטית לטיסות סדירות וטיסות שכר שנוסדה בשנת 1967. בסיס החברה היה בשדה התעופה לוטון והיא הייתה אחת מחברות התעופה הגדולות והבולטות בבריטניה. מונרך הפעילה טיסות ליעדים ברחבי אירופה, צפון אמריקה ואפריקה, תוך התמקדות ביעדי נופש. לאור קשיים כלכליים וקושי בהשגת מימון, הפסיקה החברה את פעילותה בפתאומיות באוקטובר 2017. קריסתה של החברה הובילה לכך שלמעלה מ-110,000 נוסעים נותרו ללא טיסות חזור, מה שהפך לאחד מכשלונות התעופה הגדולים בהיסטוריה הבריטית. עד לסגירתה הפעילה מונארך טיסות ישירות מתל אביב ללונדון ומנצ’סטר וגם טיסות חורף מלונדון לאילת.

מונארך נמצאת כרגע בשלב ראשוני מאוד לקראת חזרה לפעילות וזאת באמצעות השקעות ראשוניות מחברות באיחוד האירופי ובבריטניה. החברה החדשה כבר פתחה אתר חדש, עמודי סושיאל מדיה בפייסבוק, טוויטר ובאינסטגרם תחת הסלוגן letsmonarch.

בראיון למגזין airways חושף דניאל אלינגהם, יו”ר מועצת המנהלים של חברת מונארך החדשה פרטים על פעילותה הצפויה. ראשית, מהראיון עולה כי חברת מונארך צפויה למצב את עצמה כאלטרנטיבת פרימיום לחברות לואו קוסט מתחרות בבריטניה.

בזמן שהופסקה פעילות החברה, מונארך איירליינס החזיקה בצי של 35 מטוסים ממשפחת האיירבוס A320, וכן בואינג 737-800 בודד. ביוני 2017, פחות מארבעה חודשים לפני קריסתה, הודיעה מונארך על רכישת 30 עד 45 מטוסי בואינג 737 MAX, הזמנה שבוטלה לאחר קריסתה של חברת התעופה. כעת, עם ההשקה המחודשת של החברה, הצהיר היו”ר כי החברה צפויה לחזור להשתמש במטוסי איירבוס ממשפחת ה-A320, כשכרגע החברה נמצאת במגעים עם חברה בריטית לרכישה של עד 15 מטוסים.

חשוב להדגיש שייקח כנראה עוד קצת זמן עד שנראה את חברת מונארך שוב בשמיים. חברת התעופה טרם הגישה בקשה לתעודת מפעיל אווירי (AOC), שבלעדיה לא תוכל החברה להפעיל טיסות מסחריות. תהליך קבלת התעודה יכולה לקחת חודשים עד כשנה. כמו כן, יידרש זמן מסויים לרכישת וקבלת המטוסים כמו גם גיוס והכשרת כוח אדם. החברה גם הודיעה במקביל גם כי תקים זרוע של תיירות בשם Monarch Holidays שתשווק חבילות נופש בשיתוף פעולה עם חברת התעופה.

מהראיון עולה כי חברת התעופה טרם החל במשא ומתן מול שדות התעופה השונים בעולם לקבלת אפשרויות נחיתה והמראה. עם זאת,  יו״ר החברה ציין כי היעדים של החברה “לא יפתיעו את מי שמכיר את חברת Monarch Airlines הקודמת”. מדובר בהצהרה מעניינת, ובהקשר זה יהיה מאוד מעניין לעקוב האם החברה תפעיל טיסות ישירות שוב לישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *