הערב (28.8) נאלצה טיסה של חברת התעופה אייר סיישל מויקטוריה לתל אביב לבצע עצירת ביניים בעיר ג׳דה שבסעודיה, עם נוסעים ישראלים על הסיפון.

על פי אתר flightradar24, טיסת אייר סיישל HM22 מויקטוריה לתל אביב המריאה בשעה 17:18, כ-8 דקות לאחר מועד ההמראה המתוכנן. כ-5 שעות לאחר ההמראה, בזמן שהטיסה בשטח האווירי של אריתראה, החלה הטיסה לסטות לכיוון ערב הסעודית עד לנחיתה בשדה התעופה המלך עבד אל-עזיז שבג׳דה. הטיסה הופעלה במטוס איירבוס A320-200 של אייר סיישל. על סיפון הטיסה היו 128 נוסעים ישראלים.

מסלול טיסת אייר סיישל מויקטוריה לתל אביב עד לנחיתה בג׳דה
מסלול טיסת אייר סיישל מויקטוריה לתל אביב עד לנחיתה בג׳דה

זמן קצר לאחר האירוע הודיעה חברת התעופה אייר סיישל כי ״טיסה HM22 שיצאה מסיישל לתל אביב נאלצה לנחות בג’דה בשל בעיה טכנית במטוס. המטוס נחת בהצלחה, כל הנוסעים בטוחים ולפני מספר דקות יצא מטוס חלופי להחזיר את הנוסעים ולהמשיך את טיסתם לישראל בבטחה. כמו כן, משרד החוץ הישראלי מעודכן”.

מאוחר יותר עדכנו באייר סיישל כי המטוס נאלץ לנחות בג’דה בשל בעיית חשמל במטוס ולכן על פי פרוטוקול החברה חייבים להנחיתו. טיסה חלופית צפויה להגיע בשעות הבוקר המוקדמות לג’דה, עד אז הנוסעים צפויים להעביר את הלילה בשדה התעופה, אייר סיישל נמצאת בפיקוח מלא על האירוע, ומעדכנת את נציגיה בישראל.

במקביל הודיעו במשרד החוץ כי הנושא מטופל על ידי המחלקה לישראלים בחו״ל במשרד החוץ בשיתוף עם גורמים רלוונטים במערכת הישראלית. מנכ״ל משרד החוץ קיים הערכת מצב עם כל גורמי המשרד הרלוונטים  והוא עומד בקשר עם נוסעי המטוס ועם חברת התעופה במטרה למצוא פתרון מהיר ובטוח לאירוע.

ברשות חברת אייר סיישל שני מטוסי איירבוס A320 שמשמשים בטיסות בינ״ל. על פי אתר flightradar24, המטוס השני נחת מוקדם יותר הערב בדובאי ונכון למועד פרסום הכתבה עדיין נמצא בדובאי, ולא ברור האם הוא ישמש להחזרת הנוסעים לישראל.

להערכתנו לא צפויות בעיות מיוחדות ובערב הסעודית יאפשרו מעבר חלק של הנוסעים לטיסה חלופית מג׳דה לתל אביב.