הותר לפרסום: טיסה של חברת אמירייטס שעשתה את דרכה מדובאי לסינגפור ועליה 12 ישראלים נחתה הבוקר נחיתה לא מתוכננת במלזיה, עמה אין לישראל יחסים דיפלומטיים. 

טיסת אמירייטס EK354 המריאה הבוקר מדובאי לסינגפור היום בשעה 03:25 בלילה (זמן מקומי). לאחר ניסיון נחיתה בסינגפור שכשל בשל תנאי מזג אוויר קשים, המשיכה הטיסה לנחיתה בקואלה לומפור, בירת מלזיה. זאת בזמן שעל סיפון המטוס 12 נוסעים ישראלים. במהלך שהותם על אדמת מלזיה לא נדרשו נוסעי המטוס לרדת ממנו ולאחר כחמש שעות של המתנה, יצאה הטיסה שוב בדרכה לסינגפור.

ניסיונות כושלים לנחיתה בסינגפור
ניסיונות כושלים לנחיתה בסינגפור

על פי אתר Flightradar24, לאחר כשמונה שעות טיסה ניגשה הטיסה לנחיתה בשדה התעופה Changi שבסינגפור. לאחר שניסיון הנחיתה כשל המשיכה בטיסה מסביב לסינגפור וחזרה לניסיון נחיתה נוסף לאחר כ-25 דקות שכשל גם הוא. לאחר מכן המשיכה כבר הטיסה לעבור קואלה שם היא נחתה כעבור כשעה.

מנכ”ל משרד החוץ רונן לוי (מעוז) קיים הערכות מצב שוטפות עם המחלקה לישראלים בחו”ל באגף הקונסולרי, מרכז מצב והנציגויות הישראליות בדובאי ובסינגפור על מנת לוודא את שלום הישראלים. בין השאר פעלו נציגי משרד החוץ מול חברת התעופה על מנת ליצור קשר עם אחד הנוסעים הישראלים בטיסה.

בהקשר זה חשוב לומר שלקברניט הטיסה ישנה אחריות על בטיחות הנוסעים, גם לאחר הנחיתה בשדה התעופה. על כן, במקרים דומים, יש לפנות בנימוס לאחד מאנשי הצוות בטיסה ולבקש להעביר מסר לקברניט הטיסה על כך שיש בטיסה נוסעים שמחזיקים דרכון של מדינה שלה אין קשרים דיפלומטיים עם המדינה בה נחתתם. באחריות הקברניט יהיה לדאוג לשלומכם, כולל האפשרות של הישארות בקבינת הנוסעים ככל הניתן.

כמו כן חשוב להדגיש שאמנם לא קיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים עם מלזיה, אך היא כמובן לא נחשבת למדינת אויב. ישראל ומלזיה לא כוננו יחסים דיפלומטיים באופן רשמי מעולם, אך נעשו ניסיונות רבים לכונן יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות ונרשמו מגעים בלתי-פורמליים ביניהן. על כן, הסיכון לנוסעים ישראליים שנוחתים במלזיה נמוך למדי, גם במקרה שבו היה נדרש מהנוסעים להכנס לטרמינל או ללון בשדה התעופה עד לטיסה הבאה.

מאמירייטס נמסר: “תנאי מזג אוויר קשים מעל מזרח אסיה גרמו להסטת טיסה EK354 (בקו דובאי-סינגפור) לקואלה לומפור. הטיסה המריא בשעה 19:00 (שעון מקומי) לסינגפור, ואנו עושים מאמצים רבים כדי להביא את הנוסעים שלנו ליעדם הסופי בהקדם האפשרי. אנו מתנצלים על כל אי נוחות שנגרמה, אך בטיחות הנוסעים שלנו היא בעדיפות עליונה”.