בריטניה חשפה את מערכת ההרשאות האלקטרוניות (ETA) החדשה שלה, המסמנת שינוי משמעותי במדיניות ביקורת הגבולות וההגירה שלה. אחד השינויים הבולטים ביותר במסגרת השיטה החדשה הזו הוא שכל הנוסעים אל בריטניה, או דרכה, יידרשו כעת לשלם אגרה של 10 פאונד. מדובר במערכת שמיועדת עבור נוסעים שלא צריכים ויזה כדי להכנס לבריטניה.

מהו מנגנון ETA בבריטניה?

הרשאת נסיעות אלקטרונית (ETA) היא מערכת מקוונת חדשה שהוצגה על ידי ממשלת בריטניה כדי לסנן מראש נוסעים לפני שהם מגיעים למדינה. בדומה למערכת ה-ESTA בארצות הברית ולמערכת ה-ETA ​​בקנדה, ה-ETA של בריטניה שואפת לשפר את אבטחת הגבולות על ידי זיהוי סיכוני אבטחה פוטנציאליים מבעוד מועד.

נוסעים ממדינות שנהנו בעבר מגישה ללא ויזה לבריטניה יצטרכו כעת להשיג ETA לפני העלייה לטיסה. תהליך הבקשה צפוי להיות פשוט, ולדרוש מנוסעים למלא טופס מקוון, לשלם את האגרה הנלווית ולהמתין לאישור, אשר בדרך כלל ניתן תוך דקות.

מי יידרש לשלם אגרה של 10 פאונד?

במסגרת מערכת ה-ETA החדשה, אזרחים של מספר מדינות שנהנים מגישה ללא ויזה לבריטניה, יידרשו כעת לשלם אגרה של 10 פאונד בעת הגשת בקשה ל-ETA שלהם. המהלך הזה זכה לתגובות מעורבות, כאשר חלקם רואים בו נטל כלכלי מיותר.

הנוסעים הבאים ידרשו לקבל אשרת ETA לפני הנסיעה:

  • נוסעים המגיעים לבריטניה לעד 6 חודשים למטרות תיירות, ביקור משפחה וחברים, עסקים או לימודים
  • מגיעים לבריטניה לעד 3 חודשים במסגרת ויזת ״Creative Workers Visa״
  • בטיסת קונקשן דרך בריטניה, גם אם לא עוברים ביקורת גבולות

הנוסעים הבאים לא יידרשו לקבל אשרת ETA:

  • מחזיקי דרכון בריטי או אירי
  • בעלי אישור עבודה, מחייה או לימודים בבריטניה
  • בעלי אשרת כניסה (ויזה) לבריטניה

ממשלת בריטניה נימקה את האגרה החדשה, וקבעה כי ההכנסות שייווצרו ישמשו לתחזוקה ושיפור של מערכת ה-ETA, מה שמבטיח חוויה חלקה ויעילה לכל הנוסעים.

על פי הפרסומים הרשמיים, בשלב ראשון יידרשו רק המבקרים מקטאר החל מה-15 בנובמבר להגיש בקשה ל-ETA, כאשר הם יוכלו להגיש בקשה החל מה-25 באוקטובר. לאחר מכן יידרשו הנוסעים מבחריין, ירדן, כוויית, עומאן, סעודיה ואיחוד האמירויות שטסים לבריטניה החל מה-22 בפברואר 2024 להגיש בקשה החל מה-1 בפברואר.

בעתיד, כל המדינות שלא צריכות להנפיק אשרת כניסה לבריטניה, כמו ישראל, יכללו בתכנית החדשה ויידרשו להגיש בקשה ולשלם אגרה טרם הביקור במדינה.

בריטניה מיישרת קו עם האיחוד האירופאי

כזכור, האיחוד האירופי הציג גם הוא מנגנון דומה בשם ETIAS שהשקתו תוכננה כבר לנובמבר השנה, אך נדחתה מספר פעמים.

על פי התכנית שהאיחוד האירופאי אישר, תיירים ישראלים, כמו גם תיירים מכ-60 מדינות נוספות, ידרשו לקבל אישור כניסה למדינות אירופה לפני הגעתם. האישור ייתקבל באמצעות מערכת ה-ETIAS החדשה (European Travel Information and Authorisation System) שעיקרה היא בדיקות רקע ביטחוניות למבקרים במדינות האירופאיות החתומות על אמנת שנגן.

המטרה המוצהרת של המערכת היא זיהוי מוקדם של סכנות ביטוחוניות, הגירה וסיכונים אפידמיולוגיים מצד תיירים ממדינות שפטורות מקבלת ויזת כניסה לאירופה. כתוצאה מכך נוסעים ממדינות שלא מחוייבות בהנפקת אשרת כניסה רשמית, יהיו מחייבים להגיש בקשה במערכת ה-ETIAS בעלות של 7 יורו לאדם על מנת להכנס לחלק גדול ממדינות האיחוד.