אתמול נחת בנתב״ג אורח מיוחד: מטוס איירבוס A321neo שמשמש את בכירי ממשלת בריטניה לטיסות רשמיות. על סיפון הטיסה הגיע שר החוץ הבריטי לפגישות רשמיות בישראל. ולמטוס יש היסטוריה מעניינת עם ישראל.

מטוס A321neo של ממשלת בריטניה
מטוס A321neo של ממשלת בריטניה. תמונה: אגנס אוירינגל

אתמול בשעה 13:18 נחת בתל אביב מטוס האיירבוס החדיש של ממשלת בריטניה כשעל הסיפון נמצא שר החוץ הבריטי, ג’יימס קלברלי, שהגיע לראשונה לישראל. המטוס (מספר רישום G-GBNI) הוא מדגם איירבוס A321neo בן 4.3 שנמצא בבעלות חברת טיטאן איירוייז, חברת צ׳ארטרים בריטית שגם מפעילה את המטוס עבור ממשלת בריטניה. בשבוע שלפני הביקור בישראל הספיק לבקר המטוס בדובאי, דלהי ואקרה בירת גאנה.

ההיסטוריה של המטוס מעניינת שכן המפעילה הראשונה שלו הייתה חברת ארקיע שקיבלה את המטוס לראשונה בשנת 2019. המטוס, אז תחת רישום 4X-AGN, קיבל את השם ״עופרה חזה״. ארקיע הפסיקה את השימוש במטוס באופן רשמי כבר באפריל 2020, ולאחר החזרתו לחברת החכירה נשארה עם שני מטוסי A321neo בלבד. בסוף שנת 2022 עבר המטוס לבעליו הנוכחיים, חברת Titan Airways.

במטוס הושקעו כספים רבים מה שגם עורר ביקורת בבריטניה. בסוף שנת 2022 אושר מהלך להארכת חוזה השכירות של המטוס עד ל-2027 בסכום של 60 מיליון פאונד. זאת בזמן שמשרדי הממשלה התבקשו להתייעל ולקצץ בתקציבים. זאת אחרי שהושקעו כמיליון דולר רק בצביעת המטוס בצביעת דגל בריטניה הייחודית שקיבלה את השם ״Global UK״, בין היתר במטרה לקדם מהלך מיתוגי של בריטניה.

מטוס A330-200 נוסף שנצבע בצביעה דומה, וגם הוא משמש להטסת בכירי המדינה, קיבל בבריטניה את השם ״Brexit Jet״, על רקע הצביעה הייחודית שלו עם דגל בריטניה וההבטחה שהוא ישמשו לקדם את בריטניה ברחבי העולם בעידן שלאחר הברקזיט. המטוסים נועדו כאמור להטיס בכירים בריטים למשימות דיפלומטיות.

תגובה
  1. היי, סיפור מעניין, אבל לדעתי יש לך טעות. 4X-AGN לימים הפך להיות G-POWT והוא אכן בבעלות של טיטן. אגב, הוא נשאר לבן לחלוטין.

Comments are closed.