שר התיירות חיים כץ ערך ביקור בן יומיים בקוסובו במסגרתו קיים פגישות עם ראש הממשלה, אלבין קורטי ועם נשיאת המדינה, ויוסה עוסמני. הצדדים דנו בדרכים לחיזוק הקשר בין המדינות, בין היתר, על הצורך בקידום טיסות ישירות וביטול הצורך בויזות. שר התיירות חיים כץ הינו השר הבכיר הראשון שמגיע לביקור רשמי בקוסובו, שהינה המדינה האירופית המוסלמית הראשונה שפתחה שגרירות בירושלים.

רפובליקת קוסובו היא מדינה מוכרת-חלקית באזור הבלקן שבדרום-מזרח אירופה ובירת. פרישטינה. גובלת בסרביה, במקדוניה הצפונית, באלבניה ובמונטנגרו. הרפובליקה הכריזה על עצמאותה ב-17 בפברואר 2008, לאחר שהייתה טריטוריה אוטונומית של סרביה ונוהלה על ידי האומות המאוחדות. סרביה איבדה את השליטה בקוסובו בעקבות מלחמת קוסובו, אך היא מוסיפה לראות בה מחוז שלה ששמו האזור האוטונומי של קוסובו ומטוחיה, ושוללת את תוקפה של הכרזת העצמאות. רוב תושביה של קוסובו הם אלבנים-מוסלמים, ומיעוטם סרבים-נוצרים-אורתודוקסים ואחרים.

לקוסובו יש אמנם חברת תעופה לאומית בשם Ksovoa airlines, אך זו פועלת כחברת תעופה ״וירטואלית״, כלומר אינה מחזיקה במטוסים בפועל והטיסות שלה מופעלות על ידי חברות תעופה זרות כמו סוויס, אדלווייס ויורווינגס. מאידך, קשה לראות מצב שבו חברות התעופה הישראליות, שנמצאות במצב של חוסר במטוסים ביחס להיקף היעדים, יוכלו להפעיל טיסות ליעדים כמו קוסובו.

השר חיים כץ הציע להנהגת קוסובו סיוע ישראלי לפיתוח הכלכלי והתיירותי שקוסבו מבקשת לקדם. כמו כן, נחתם מזכר הבנות לחיזוק שיתוף הפעולה בתחומי התיירות.

שר התיירות חיים כץ: “נעשה את המירב, לא בדיבורים אלא במעשים, כדי לתמוך בהתפתחות של קוסבו במגוון תחומים. כצעד ראשון, אסייע בנושא ביטול הויזות וקידום טיסות ישירות. אני מקווה שנראה את התוצאות של השותפות שלנו בקרוב”.

ראש ממשלת קוסבו, אלבין קורטי, הודה לשר חיים כץ על הביקור: “אנו חולקים ערכים זהים, נפעל להעמקת השותפות בין המדינות בכל תחומי החיים. אנו מעריכים את ההכרה ההדדית, ומצפים לציין שלוש שנים ליחסינו”.

נשיאת קוסובו, ויוסה עוסמני: “יש לנו קשר עמוק והיסטורי בין העמים. תפקידנו הפוליטיקאים, להפוך את הקשר להמשכי, רישמי ומשמעותי. נציין בפברואר 2024 שלוש שנים ליחסים בין המדינות, ואני מצפה להגעתי לישראל לרגל האירוע. הקשר בין המדינות פורה, אך עדיין יש פוטנציאל לא ממומש ביחסים בינינו, למשל נושא הויזות שיוצר עול על אזרחי קוסבו בהגעה לישראל”.

עוד במסגרת הביקור, שר התיירות חיים כץ, קיים פגישות עם שורה של שרים ונציגי פרלמנט. בהם שרת החוץ ושרת הכלכלה, נשיא הפרלמנט, יו”ר וחברי שדולת הידידות של ישראל בפרלמנט וראש עיריית פרישטינה, בירת קוסבו.