אורח מיוחד מאיסלנד נחת אתמול בתל אביב: מטוס בואינג 757 של חברת איסלנדאייר בצביעה מיוחדת שקיבלה את השם ״Vatnajökull״.

מטוס ה-Vatnajökull של איסלנדאייר
מטוס ה-Vatnajökull של איסלנדאייר בנתב״ג

המטוס עם הצביעה הייחודית הוא מדגם בואינג 757 (מספר רישום TF-FIR) והוא נחת אתמול בתל אביב בשעה 18:08 לאחר טיסה של 6:33 שעות מרייקיאוויק. המטוס קיבל את השם המסחרי ״Vatnajökull״, על שם הקרחון הגדול באירופה בנפח והשני בגודלו בשטח, המכסה בערך 8% מאיסלנד. כמחווה לאזור שמוגדר כפארק לאומי באיסלנד, נצבע המטוס בצבעים הייחודיים לאזור. הפארק הלאומי VATNAJÖKULL שהיווה את ההשראה לצביעת המטוסהפארק הלאומי VATNAJÖKULL שהיווה את ההשראה לצביעת המטוס

Vatnajökull מוגדר כפארק לאומי באיסלנד עם אוסף של מערות קרח, אזורים גיאותרמיים פעילים והרי געש. כיום, האזור כולו מהווה את שמורת הטבע הגדולה ביותר באירופה, אשר מופיע ברשימת המורשת העולמית של אונסק”ו מאז יולי 2019.

המטוס שקיבל את הצביעה הוא מדגם 757-200 ותיק למדי, בגיל של 29.7 שנים. מאז כניסתו לשירות בשנת 1994 שירת את חברות התעופה איבריה, איסלנדאייר, אוויאנקה ונוספות. במטוס 183 מושבים ב-2 מחלקות שירות: עסקים (22 מושבים) ותיירים (161 מושבים).

בואינג 757 הוא מטוס דו-מנועי צר גוף בגודל בינוני, שהיה ״סוס עבודה״ עבור חברות תעופה רבות מאז הצגתו בתחילת שנות ה-80. לאיסלנדאייר יש היסטוריה ארוכה עם ה-757, ולמרות שמדובר במטוסים צרי גוף מיושנים, הם משמשים את החברה גם בנתיבים טרנס-אטלנטיים וגם ליעדים אירופאיים קרובים. את המטוס הספציפי הזה הפכה צביעת ה-“Vatnajökull” לסוג של יצירת אמנות מעופפת.

אווירת הקרחון גם בתוך תא הנוסעים
אווירת הקרחון גם בתוך תא הנוסעים

מטוס ה-Vatnajökull נצבע על ידי צוות של אמנים במשך 24 ימים, תוך שימוש ב-1,062 ליטר צבע. החווייה הייחודית לא נותרת רק מחוץ למטוס, אלא גם אל חלל הפנים, הכולל תאורת LED כחולה ייחודית שמטרתה לחקות את הצבעים הייחודיים של הקרחון, משענות ראש עם צביעה ייחודית וגם תא השירותים קיבל מדבקות ייחודיות.

כזכור, החל מחודש יוני מפעילה חברת איסלנד אייר 3 טיסות בשבוע בין נמל התעופה קפלוויק (הסמוך לעיר רייקיאוויק) לתל אביב. הטיסות מאיסלנד יוצאות בימים ראשון, רביעי וששי עם זמן טיסה של כשבע שעות. עד כה הפעילה החברה בקו זה בעיקר מטוסי בואינג 737MAX המודרניים יותר. מבדיקה במערכת ההזמנות נראה כי מטוסי ה-757 צפויים להחליף את מטוסי ה-737 על הקו שצפוי לפעול עד אמצע חודש אוקטובר.

חברת איסלנד אייר היא אחת מהמפעילות המרכזיות של מטוסי בואינג 757 כיום, עם 18 מטוסים בצי בגיל ממוצע של 25.7 שנים. מטוסים אלו משמשים לטיסות באירופה אך גם לטיסות טראנס אטלנטיות ליעדים בארה״ב. במקביל ממשיכה החברה להצטייד במטוסי בואינג 737MAX מהם היא מחזיקה כיום גם כן 18 מטוסים בגיל ממוצע של 4.4 שנים בלבד.

תגובה
    1. תוכנן כקו עונתי. יכול להיות שעל רקע הביקוש יאריכו אותו, אבל כרגע אנחנו לא יודעים שזה קורה

      1. בחורף מגוון האטרקציות מצטמצם מאוד בגלל הקור הקיצוני ולכן אין כדאיות ל 3 טיסות שבועיות סדירות.
        אסלנד מדהימה ומומלצת לאוהבי הטבע בלבד!

  1. 1000 ליטר צבע זה טונה. אחרי שהנוזלים מתאדים זה בין חצי טון ל 300 קילו שהאווירון סוחב איתו לכל ימי חייו.

Comments are closed.