חברת אייר בלגיה יצאה אתמול בהודעה מפתיעה על ביטול כל טיסות הנוסעים הסדירות של החברה ושינוי כיוון להפעלת טיסות מטען והחכרת מטוסים בלבד.

אחרי שחשבנו שההשפעה של מגפת הקורונה על ענף התעופה חלפה, נראה שחברת תעופה בלגית יכולה לומר אחרת. בחברת אייר בלגיה הודיעו כי בעקבות שורה של אירועים חיצוניים שהחלישו את החברה לאחרונה (מגפת הקורונה, המלחמה באוקראינה, עליית מחירי הדלק, אינפלציה וירידה בכוח הקנייה של הצרכנים), ולאור חוסר היציבות החברתית-כלכלית והגיאופוליטית, מועצת המנהלים של אייר בלגיה החליטה לבחון מחדש את אסטרטגיית הפיתוח של החברה.

בתוך כך הוחלט על ידי הנהלת החברה על הפסקת פעילות טיסות הנוסעים הסדירה ומעבר לפעילויות יותר רווחיות עבור החברה. מעתה, תתרכז החברה בטיסות מטען והחכרת מטוסי נוסעים ומטען לחברות תעופה צד שלישי. לטענתה של החברה, פעילות טיסות הנוסעים הפכה להיות לא רווחית אל מול התחרות הגוברת. במקביל, על מנת לטפל בחוב הנוכחי שלה ולחזור לרווחיות, מועצת המנהלים של אייר בלגיה הגישה בקשה לבית משפט
לארגון מחדש של החברה.

חברת אייר בלגיה מחזיקה כיום 7 מטוסי איירבוס A330, חמישה מהם מדגמי A330-200 הישנים יותר מתוכם שניים הוסבו למטוסי מטען. לצידם מחזיקה החברה שני מטוסי איירבוס A330-900neo חדשים. בנוסף מפעילה החברה 3 מטוסי בואינג 747-8 בטיסות מטען כאשר שניים מהם מופעלים על ידי חברת אחזקות סינית בשם Hongyuan Holdings Group.

כבר היום פעילות טיסות הנוסעים של החברה מצומצמת למדי וכוללת טיסות מבריסל למאוריציוס ודרום אפריקה בלבד (יוהנסבורג ומשם לקייפטאון). באייר בלגיה מדווחים כי במרץ החליטה החברה לבטל טיסות ליעדים לא רווחיים ורגישים מאוד למחירים כמו האיים הקריביים ואיי הודו המערביים, צעד עם השפעה חמורה על הרווחיות של העסק ועל תזרים המזומנים של החברה. מאז אפריל 2023, החברה ריכזה את פעילותה בשני יעדים עיקריים: דרום אפריקה ומאוריציוס.

קיבולת המטוסים שהתפנתה בעקבות ביטול קווים הוקצתה לפעילות של טיסות צ׳ארטרים למטען ונוסעים עבור חברות צד שלישי. כבר היום מוקצים חלק ממטוסי החברה להפעלת טיסות עבור חברות תעופה צד שלישי כמו בריטיש איירוייז ורויאל אייר מרוקו, במטרה לאפשר להן להפעיל את כל לוח הטיסות שלהן למרות מחסור במטוסים.

מבחינת ההשפעות של המהלך על הנוסעים, בחברה מציינים כי טיסות המתוכננות לפני ה-3 באוקטובר 2023 יופעלו ויטופלו על ידי אייר בלגיה ישירות או דרך חברות תעופה אחרות. טיסות המתוכננות לאחר ה-3 באוקטובר וכבר משולמות על ידי הנוסעים יבוטלו והעלויות יוחזרו לנוסעים.

בשורה התחתונה מציינים באייר בלגיה כי הם מצטערים מאוד להכריז על הפסקת עסקי טיסות הנוסעים בהתראה כה קצרה וכן מציינים כי נבדקו כל האפשרויות להמשך פעילות זו או המשך טיסות לאחר ה-3 באוקטובר, אך המצב הפיננסי לא אפשר זאת.