חברת התעופה אקסה אייר (Akasa Air), חברת לואו קוסט הודית, הודיעה כי השיגה אישורים להפעלת טיסות בינלאומיות, כשיעדים במזרח התיכון נמצאים בראש הרשימה של חברת התעופה.

אקסה אייר היא חברת תעופה לואו קוסט מתפתחת בהודו שהחלה את פעילותה באופן רשמי לפני כשנה ומאז פעלה בקווי פנים בהודו בלבד. על פי דיווחים בהודו, החברה קיבלה לאחרונה אישור מרשות התעופה המקומית להפעלת טיסות בינלאומיות, כאשר היעדים הבינ״ל הראשונים של החברה צפויים להיות במזרח התיכון, ייתכן כבר בחודש דצמבר הקרוב.

על פי אותם דיווחים, צוין כי קווי הטיסה בין הודו ליעדים מרכזיים במזרח התיכון כמו דובאי ודוחא כבר מנוצלים במלואים, כך שלא ניתן להוסיף קווי טיסה מעבר למצב הקיים כיום. בהקשר זה חשוב להדגיש שקווי טיסה בין מדינות מבוססים על הסכמי תעופה בין מדינות כשלעתים קרובות ישנן מכסות של טיסות שניתן להפעיל. לאור ההערכה כי דובאי לא תהיה בין הקווים הראשונים, יהיה מעניין לגלות אילו יעדים במזרח התיכון תבחר החברה כשהאפשרויות הן יעדים אחרים באיחוד האמירויות כמו אבו דאבי או מדינות נוספות כמו ערב הסעודית, עומאן או ירדן.

מנכ”ל החברה Vinay Dube ציין כי חברת התעופה תבדוק אפשרות לקווי טיסה בינלאומיים שנמצאים בטווח של צי מטוסי ה-737MAX שמפעילה החברה. “אנו מקווים להשיק את קו הטיסות הבינלאומי הראשון שלנו עד סוף השנה. בהיבט של הערים שאנחנו חושבים עליהן, כולן נמצאות בטווח שבו טס ה-737MAX, אז הרבה מדינות מהמזרח התיכון, הרבה דרום מזרח אסיה, זה יכול להיות נפאל, בנגלדש, סרי לנקה״.

בעבר, חברות תעופה בהודו שרצו להפעיל טיסות בינלאומיות נדרשו לצבור ניסיון של חמש שנים בטיסות פנים ולתחזק צי של לפחות 20 מטוסים. עם זאת, בשנת 2016 תוקנה מדיניות התעופה האזרחית, תוך ביטול דרישת הותק של חמש שנים.

למרות הצמיחה המהירה שלה, אקסה אייר התמודדה עם משבר משמעותי לאחרונה עם סדרת התפטרויות מיידית של 43 טייסים תוך חודשיים בלבד. רצף העזיבות שהוביל לשיבושים בפעילות הטיסות של החברה שביטלה מעל ל-630 טיסות בחודש אוגוסט ובהתאם ספגה צניחה בנתח השוק שלה.

ככל הידוע לנו, ישראל אינה נכללת ביעדי המזרח התיכון אשר החברה שוקלת בשלב הנוכחי. זאת למרות שטיסות לואו קוסט מתל אביב להודו יכולות להוות בשורה צרכנית משמעותית, במיוחד בעידן הטיסות מעל סעודיה. כמו כן, למטוסי ה-737 של החברה בהחלט יש טווח מספק להפעיל טיסות בין ישראל להודו.

חברת התעופה אקסה אייר מחזיקה בצי של 20 מטוסים מדגם בואינג 737MAX8 עם טווח של כ-6,500 ק״מ. בחלק מהמטוסים תצורה של 189 מושבי תיירים וחלק בתצורה של 2 מחלקות: 12 מושבי עסקים ו-162 מושבי תיירים. החברה מפעילה טיסות ממקום מושבי במומבאיי לכ-12 יעדים בתוך הודו, ועוד טיסות פנים בין יעדים שונים כמו בנגלור, היידרבאד ונוספים.