מאז ההכרזה על פטור לישראלים מוויזה החלה שוב גידול בביקוש של ישראלים לחידוש דרכון, בדגש על כאלו שיש להם דרכונים שאינם ביומטריים. הסיבה היא שעל מנת לקבל אישור להכנס לארה״ב במסגרת התכנית מפטור מויזה, נדרש להכנס להרשם למערכת ה-ESTA עם דרכון ביומטרי בלבד. 

על פי ההערכות לכ-1.8 מיליון ישראלים אין דרכון ביומטרי, וההכרזה על פטור מויזה ככל הנראה עודדה אנשים לקבוע תור להוצאת דרכון ביומטרי. ההתנפלות שקרתה בתקופה שלאחר ההכרזה הובילה לכך שכפי שראינו בעבר, שוב נותרו תורים מעטים להנפקת דרכונים בלשכות השונות של רשות האוכלוסין.

בהקשר זה חשוב להגיד שמי שיש בידיו ויזה תקפה לארה״ב יכול להמשיך להשתמש בה עד תום התוקף שלה, גם במידה ואינו מחזיק בדרכון ביומטרי. הכניסה באמצעות דרכון ביומטרי נדרשת רק למי שאינו מחזיק בויזה ונדרש להגיש בקשה דרך מערכת ה-ESTA כחלק מתכנית הפטור מויזה. ברשות האוכלוסין ביקשו בימים האחרונים ליידע את הציבור על כך כדי להקטין במעט את הביקוש המיידי לדרכונים ביומטריים.

במקביל עברה רשות האוכלוסין לשימוש במערכת חדשה לזימון תורים. מי שניסה לחדש דרכון בשנה האחרונה בטח מכיר את אפליקצייה Myvisit דרכה נעשו כל תיאומי התורים להנפקת וחידוש דרכונים. כעת מציגים במשרדי הממשלה אתר חדש בשם GoVisit שיהיה האתר החדש לזימון תורים לכל משרדי הממשלה. נכון לעכשיו מופיעים באתר השירותים של משרד התחבורה ושל רשות האוכלוסין ובקרוב ניתן יהיה למצוא שירותים של משרדים נוספים.

חשוב לציין גם שהמעבר לאתר החדש מבטל את האפשרות להשתמש בכל הפתרונות הטכנולוגיים שייצרו גורמים צד שלישי, כמו הפתרונות של תוספי כרום שתיאמו עבורכם מיידית תורים שהתפנו. נכון לעכשיו טרם נודע לנו על כוונות של גורמים כלשהם לפתח פתרונות דומים לאתר החדש.

השימוש באתר פשוט למדי. לאחר הבחירה במשרד הממשלתי הרלוונטי, ניתן לבחור את השירות המבוקש מבין רשימת השירותים של אותו משרד. לאחר תהליך הזדהות קצר באמצעות מספר טלפון ות.ז האתר יציג למשתמש רשימת מועדים פנויים לתורים. עם זאת, למרות ההשקה של הפתרון החדש, מהניסיונות שלנו עולה כי מאז אתמול זמינות התורים בחלק מהערים מצומצמת מאוד. כך למשל בחלק מהערים או שלא ניתן היה למצוא תורים בחודשים הקרובים, או שהיה תור פנוי יחיד.

המצב הנוכחי עלול להוביל שוב לעלייה בביקוש לדרכונים זמניים, מה שלמעשה משמר את הבעיה, או רק דוחה אותה במעט. הנוסעים שינפיקו דרכון זמני יידרשו להנפיק דרכון קבוע תוך זמן קצר שכן אמנם התוקף של הדרכון הזמני הוא שנה, אך חשוב לזכור שיש מדינות בעולם שנדרש להיכנס אליהן עם דרכון שתקף ל-3-6 חודשים לפחות.

נזכיר כי הנפקת דרכון זמני נעשית גם כן באמצעות תיאום תור, דרך אותו אתר. מבדיקה שלנו עולה כי התור הזמין הקרוב ביותר להנפקת דרכון זמני בתל אביב הוא בחודש פברואר 2024 אך תורים ללשכות בערים חדרה, קריית גת, סחנין, טבריה ועוד ניתן למצוא בתחילת חודש אוקטובר.

תגובה

Comments are closed.