האיחוד האירופי דוחה שוב את תאריך ההשקה של של מערכת ההרשאות החדשה לכניסה למדינות האיחוד האירופי (ETIAS)ֿ. המשמעות היא גם דחייה של המועד שהחל ממנו נסיעה לאירופה תחוייב בתשלום אגרה.  

מערכת הרשאות הכניסה החדשה של האיחוד האירופי, שקיבלה את השם ETIAS הייתה אמורה להתחיל לפעול כבר בנובמבר הקרוב, לאחר מספר דחיות. כעת על פי מקורות באיחוד האירופי, תאריך תחילת השימוש במערכת החדשה נדחה כעת כל הנראה לפחות למאי 2025. בהתאם, גם אגרת התשלום הצפויה לכניסה למדינות הרלוונטיות נדחתה.

הסיבה לדחייה היא ככל הנראה בעיות טכניות במערכת אחרת בשם ESS, או בשמה המלא Entry/Exit System. מדובר במערכת שאמורה בעתיד לרשום את כל הנוסעים המגיעים ממדינות צד שלישי כל פעם שהם חוצים גבול חיצוני לאיחוד האירופי. השקת המערכת הזו נדחתה מספר פעמים, מה שגורם גם לדחייה בהשקת מערכת ה-ETIAS שתלויה בה.

לאחר הטמעת מערכת ה-ETIAS, ראשי תיבות של EU Travel Information & Authorization System,  כל הנוסעים ממדינות שלא מחוייבות בהנפקת אשרת כניסה רשמית (ויזה) למדינות האיחוד, יהיו מחייבים להגיש בקשה במערכת ה-ETIAS בעלות של 7 יורו לאדם על מנת להכנס לחלק גדול ממדינות האיחוד. ההרשמה במערכת החדשה תוטל על כל המטיילים ללא קשר לגיל ותוקף האישור יהיה שלוש שנים, אלא אם תוקף הדרכון יפוג לפני כן.

מערכת ה-ETIAS תהיה אוטומטית ברובה, כך שאישור הכניסה אמור להתקבל תוך דקות בלבד ובצורה מקוונת. על כן זה צפוי להיות תהליך פשוט יחסית ופחות מורכב מהנפקת אשרת כניסה. נוסעים שבקשתם תדחה יוכלו לערער ובקשתם תועבר לבחינה אנושית.

המדינות שיידרשו את האשרה החדשה כוללות את אוסטריה, בלגיה, צ׳כיה, דנמק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, איטליה, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, נורווגיה, פולין, פורטוגל, סלובקיה, סלובניה, ספרד שוודיה, שוויץ ועוד.

המטרה המוצהרת של מערכת ה-ETIAS היא זיהוי מוקדם של סכנות ביטוחוניות, הגירה וסיכונים אפידמיולוגיים מצד תיירים ממדינות שפטורות מקבלת ויזת כניסה לאירופה. כתוצאה מכך נוסעים ממדינות שלא מחוייבות בהנפקת אשרת כניסה רשמית, יהיו מחייבים להגיש בקשה במערכת ה-ETIAS בעלות של 7 יורו לאדם על מנת להכנס לחלק גדול ממדינות האיחוד.

תגובה

Comments are closed.