קבוצת אייר פראנס-KLM וחברת התעופה הסקנדינבית SAS הודיעו היום כי קבוצת אייר פראנס-KLM וחברת ההשקעות האמריקאית Castlelake ישקיעו בחברת התעופה הדנית, ויהפכו לבעלי מניות משמעותיים בחברה. זאת, כחלק מתהליך היציאה של SAS מתהליך פשיטת רגל.

לאחר ההשקעה תחזיק Castlelake בנתח של כ-32%, כאשר אייר פראנס-KLM תחזיק בסביבות ה-20% בזמן שממשלת דנמרק תחזיק בכ-26%. חברת התעופה SAS שהיא הגדולה ביותר בסקנדינביה הגיש בקשה לפשיטת רגל בארצות הברית באמצע 2022 לאחר שנים של הפסדים בשל עלויות תפעול גבוהות לצד ביקוש נמוך במהלך מגפת הקורונה.

במקביל הודיעה החברה כי כחלק מהעסקה, SAS צפויה להצטרף לברית התעופה SkyTeam, שבו אייר פראנס-KLM נחשבת לחברה מייסדת. מדובר במהלך משמעותי לאור היותה חברה מייסדת בברית התעופה Star Alliance אותה היא תעזוב.

החברה הודיעה כי סך ההשקעות ב-SAS לאחר תהליך של ארגון מחדש יסתכם ב-12.9 מיליארד קרונות שוודיות (1.16 מיליארד דולר). אייר פראנס-KLM מסרה כי תשקיע 144.5 מיליון דולר, מתוכם 109.5 מיליון דולר יושקעו במניות רגילות ו-35 מיליון דולר יהיו אג”ח.

אייר פראנס-KLM אמרה כי ניתן יהיה להגדיל את חלקה כדי להעניק לה שליטה לאחר שנתיים לפחות, בכפוף לתנאים הרגולטוריים ולביצועים הפיננסיים של SAS.

SAS הדגישה בהודעתה הרשמית כי היא תמשיך לפעול ולשרת את לקוחותיה כרגיל לאורך כל ביצוע העסקה. כמו כן, בהמשך להצטרפותה לברית SkyTeam, היא צפויה להתחיל לפעול לייצר שיתוף פעולה מסחרי עם אייר פראנס-KLM וחברות התעופה הבנות של הקבוצה, לטובת הנוסעים מסקנדינביה על ידי הגברת הקישוריות מהמדינה ליעדים שונים בעולם.

Scandinavian Airlines, הידועה בשם SAS, היא חברת הדגל של דנמרק, נורבגיה ושוודיה. מרכז הפעילות של החברה נמצא בשדה התעופה קופנהגן-קסטרופ, כשנמל התעופה ארלנדה בשטוקהולם ונמל התעופה של אוסלו, גרדרמואן משמשים כמוקדים מרכזיים נוספים. SAS חברה עד כ ב-Star Alliance והיא מחזיקה בצי של 94 מטוסים.