בימים האחרונים כבר הייתה ברורה המגמה של המשך ביטולי טיסות גורפים של חברות תעופה זרות לתל אביב. אך כעת מגיעות מספר הודעות משמעותיות במיוחד מחברות התעופה הטורקיות.

ראשית הודיעה חברת התעופה טורקיש איירליינס על ביטול גורף של כל טיסות החברה, כולל טיסות של חברת הבת אנדלוג׳ט מתל אביב. תחילה הודיעה חברת התעופה על ביטול כלל הטיסות שלה מחר (11.10) וזמן קצר לאחר מכן הודיעה על ביטול כלל הטיסות של החברה ״עד הודעה חדשה״. מדובר על צעד משמעותי במיוחד לאור העובדה שטורקיש מפעילה בין 6 ל-12 טיסות יומיות בין תל אביב ואיסטנבול, ומחברת נוסעים ישראליים למגוון גדול של יעדים בעולם.

זמן קצר לאחר מכן הודיעה גם חברת התעופה הטורקית פגסוס על ביטול טיסותיה לתל אביב. פגסוס מפעילה 4 טיסות יומיות מתל אביב לאיסטנבול, 3 טיסות לאנטליה ועוד טיסות ליעדים כמו איזמיר ואנטליה. כמו טורקיש, גם חברת פגסוס מציעה טיסות קונקשן שמחברות ישראלים מתל אביב למספר של יעדים ברחבי העולם.

בימים האחרונים הפעילו החברות את חלק מלוח הטיסות שלהן, כאשר טיסות אחרות בוטלו או נדחו לזמנים שונים. על פי פרסומים בטורקיה, כעת מבוטלות כל הטיסות לישראל של חברות התעופה הטורקיות, כאשר זה כולל את חברת קורנדון שמפעילה גם היא עד כ-4 טיסות יומיות לתל אביב.

יצוין, כי מרגע התחלתה של מלחמה, הכיסוי הביטוחי של חלק מחברות התעופה מופסק על פי תנאי פוליסת הביטוח שלהן. בעוד ממשלת ישראל מספקת ערובות עבור חברות התעופה הישראליות, פוליסת הביטוח של חברות התעופה הזרות שטסות לישראל בזמן זה אינן תקפות בחלק מהמקרים.

הביטול הגורף של מספר גדול כל כך של טיסות שמחברות ישראלים להמון יעדים יכולה להוביל לפגיעה מהותית ביכולת של ישראלים לחזור לישראל בתקופה הקרובה. כמו כן, עלול להיווצר ״פקק״ של ישראלים שינחתו באיסטנבול ללא יכולת להגיע ארצה. במקרים אלו יידרשו הנוסעים להגיע ליעד קרוב יותר ממנו מתקיימות טיסות חילוץ, כמו לרנקה או אתונה.

נכון לעכשיו, רק סאן דור (אל על) מפעילה טיסות ישירות בין איסטנבול לתל אביב בהיקף מצומצם יחסית של 4 טיסות שבועיות במטוסי 737 קטנים. מדובר בהיקף טיסות קטן יחסית שכנראה לא יוכל לתת מענה להיקף הטיסות שבוטל על ידי החברות הטורקיות.

תגובה

Comments are closed.