משרד התחבורה פנה היום לחברות התעופה הישראליות בבקשה להפעיל טיסות מ/אל ישראל במשך כל ימות השבוע, כולל שבת. הפנייה הזו הופכת משמעותית במיוחד על רקע גל ביטולי טיסות של חברות זרות מישראל.

במכתב של משרד התחבורה למנכ״לי חברות התעופה הישראליות אל על, ישראייר וארקיע, נתבקשו החברות ״להפעיל את חברות התעופה במהלך כל ימות השבוע, כולל ביום שבת וזאת כאמור כחלק מהמאמץ הלאומי״. זאת לאור ״צורך דחוף להחזיר הביתה אזרחים ישראלים מהעולם״ וכן ״ציוד למערכת הביטחון וציוד רפואי״.

הפנייה לחברות התעופה הישראליות
הפנייה לחברות התעופה הישראליות

כזכור, אל על הודיעה השבוע כי תפעיל ביום שבת הקרוב (14/10) שתי טיסות חילוץ במטוסים רחבי גוף מסוג 787, לארה״ב ולמזרח בכדי להשיב ארצה חיילי מילואים שקיבלו צו 8 ואנשים שהגעתם לארץ חיונית. עם זאת, מדובר באחוז שולי של פעילות לעומת הפעילות של חברות התעופה הישראליות באמצע השבוע.

המהלך שמקדם משרד התחבורה משמעותי במיוחד על רקע ביטולי טיסות גורפים של חברות תעופה רבות לישראל, כאשר המצב כעת הוא שחלק גדול במיוחד של הטיסות מ/אל נתב״ג מופעלות על ידי חברות תעופה ישראליות בלבד. עם זאת, יתכן כי הבקשה של משרד התחבורה שיוצאת היום מגיעה מעט מאוחר מדי, ביום שישי, כאשר היערכות להפעלת טיסות ומכירת המושבים עלולה לקחת זמן רב. במשרד התחבורה מדגישים בהודעה כי הנחייה ברוח דומה הועברה לחברות התעופה מרת״א ביום ג׳ האחרון.

לפני הודעה זו יצאה הודעה מעט מוזרה לתקשורה על כך ש״שרת התחבורה אישרה ביום ג׳ 10.10.23 לחברות התעופה הישראליות לבצע טיסות בשבת נוכח מצב החירום״.  מדובר בהודעה לא ברורה שכן שרת התחבורה לא נדרשת לאשר טיסות בשבת, והחברות הישראליות יכולות להפעיל אותן ככל שהן מעוניינות בכך, בדומה לחברות התעופה הזרות.

יצוין, כי מספר חברות תעופה מצומצם כמו אמירייטס, פליי דובאי, אתיופיאן ועוד מפעילות עדיין מספר טיסות יומיות מישראל. עם זאת, גם החברות האלו צמצמו את מספר הטיסות היומי שלהן מתל אביב בהדרגה, מה שייתכן שיהפוך לביטולים בעתיד הקרוב.

גם חברות תעופה זרות שהתגייסו במיוחד למאמץ להטסת ישראלים, בעיקר לקפריסין, הודיעו ביממה האחרונה על הפסקת הטיסות לישראל. בתוך כך הודיעה של חברות התעופה הקפריסאית TUS Airways על כך שהיא נאלצת להשעות זמנית את טיסותיה מ/ל תל אביב החל מיום שבת 14 באוקטובר. מיום שבת הקודם ועד היום (שישי) חברת התעופה המשיכה בפעילותה השוטפת ואף הוסיפה יותר מ-25 טיסות מ/ל תל אביב על מנת לתמוך ולעזור לנוסעים. גם חברת התעופה הקפריסאית סייפרוס איירוייז הודיעה על השהיית טיסותיה מישראל

תגובה
  1. טוס איירוייז היא חברה קפריסאית לכאורה כאשר ו49.5% ממניותיה הן בבעלות כנפיים אחזקות של תמי׳ בורוביץ׳
    ( אחות של ג׳ודי ניר מוזס, ונוני מוזס). כנפיים אחזקות מחזיקה ב-5.14% מהונה המונפק של אל-על נתיבי אוויר לישראל בע”מ. טוס איירוויז הפסיקה לטוס אל/מישראל
    בעת מלחמה , כל מילה מיותרת.

Comments are closed.