אנחנו ביום התשיעי למלחמה שפרצה בעקבות המתקפה הברברית של ארגוני הטרור על ישראל. במקביל לביטולי טיסות נרחבים מצד חברות התעופה הזרות, בימים האחרונים נצפתה ״רכבת אווירית״ של מטוסים אזרחיים וצבאיים יחודיים בנתב״ג. להפוגה קצרה מהחדשות, החלטנו לשתף איתכם רשימה קצרה של מטוסים מעניינים שנחתו בנתב״ג.

מטוס 747 של חברת לופטהנזה בתל אביב. תמונה: ספיר שגב
מטוס 747 של חברת לופטהנזה בתל אביב. תמונה: ספיר שגב

בגזרת המטוסים האזרחיים, ביקרו אותנו מספר מטוסים שנחשבים אורחים נדירים יחסית בנתב״ג. נתחיל מחברת לופטהזנה, שבשגרה שולחת לישראל מטוסים צרי גוף קטנים ממשפחת מטוסי האיירבוס A320. בימים האחרונים הוציאה לופטהנזה שתי טיסות חילוץ מישראל לאזרחים גרמניים, האחת במטוס הג׳מבו הדו קומתי בואינג 747-400 שהופך לאורח נדיר למדי בנתב״ג. בנוסף שלחה לישראל מטוס רחב גוף חדיש נוסף מדגם איירבוס A350-900, שאמנם אינו נחשב לדגם נדיר בפני עצמו, אך לא מטוס שלופטהנזה שולחת לישראל בשגרה.

מטוס 787-9 של קוואנט האוסטרלית
מטוס 787-9 של קוואנט האוסטרלית. תמונה: סטס טימושין

עוד אורח נדיר במיוחד הוא מטוס 787-9 של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס. החברה, שאינה מפעילה טיסות לישראל בשגרה, שלחה ארצה טיסת חילוץ לאזרחים אוסטרליים מלונדון. מכאן המשיך המטוס חזרה ללונדון בדרכו חזרה לאוסטרליה עם אותם אזרחים מפונים. המטוס הגיע ארצה עם קוד טיסה צבאי של אוסטרליה.

מטוס של נפאל איירליינס בנתב״ג. תמונה: יוני עינב
מטוס של נפאל איירליינס בנתב״ג. תמונה: יוני עינב

בתחילת השבוע ביקר אצלנו עוד אורח מיוחד בדמות מטוס איירבוס A330 של חברת התעופה הלאומית הנפאלית, נפאל איירליינס. המטוס הגיע ארצה ב-12.10 בטיסה מדובאי, לאחר טיסה מקטמאנדו בירת נפאל, ככל הנראה כדי לפנות אזרחים נפאלים. לעיתים יוצא לנו לראות מטוסים של חברת התעופה הנפאלית בנתב״ג, במיוחד מטוסים צרי גוף שמגיעים ארצה לתחזוקה.

מסלול הטיסה של היי פליי מז׳שוב לתל אביב
מסלול הטיסה של היי פליי מז׳שוב לתל אביב

אחרון חביב – היום נחת בתל אביב מטוס A340-300 של חברת הצ׳ארטרים הפורטוגלית Hi-Fly. המטוס הגיע לנבת״ג בטיסת צ׳ארטר מהעיר ז׳שוב בפולין. ככל שחברות התעופה מוציאות משירות את מטוסי ה-A340 הארבע מנועיים כך הם הופכים אורחים יותר נדירים במחוזותינו. חברת היי פליי מפעילה 4 מטוסים מדגם זה בשירות טיסות צ׳ארטר.

בגזרת המטוסים הצבאיים יש לא פחות מרכבת אווירית של מטוסים צבאיים שמגיעים לפנות אזרחים זרים ממגוון לאומים. בין הצבאות ששלחו ארצה מטוסים בימים האחרונים ישנם בלגיה, בריטניה, גרמניה, קנדה, דנמרק, איטליה פולין, ברזיל, פורטוגל, מקסיקו. על פי אתר flightradar24, בזמן כתיבת הכתבה נמצאים על הקרקע בנתב״ג מטוסים צבאיים של צבא מקסיקו (שני מטוסי 737-800 צבאיים) ומטוס ססנה של צבא ארה״ב.

תודה מיוחדת לכל צלמי המטוסים (״ספוטרים״) ששיתפו איתנו את התמונות.