המטה לביטחון לאומי (מל”ל) מפרסם הערב עדכונים לאזהרות המסע, כולל עדכון אזהרת המסע לטורקיה לרמה הגבוהה ביותר.

במל״ל מעדכנים כי לאור המשך החמרה באיומי הטרור כלפי ישראלים בחו”ל – אזהרת המסע לטורקיה עולה לרמה הגבוהה ביותר – רמה 4 (איום גבוה)- שמשמעותה כי על כל הישראלים השוהים בטורקיה לצאת בהקדם. האזהרה חלה על כל שטחי המדינה.

כמו כן, אזהרת המסע במרוקו עולה לרמה 2 – המלצה לנקוט באמצעי זהירות מוגברים.

לאור העובדה שכל חברות התעופה הטורקיות הפסיקו את טיסותיהן לישראל, עלול להיווצר קושי גובר של ישראלים לחזור לארץ. בהקשר זה, ניתן לבדוק אפשרויות כמו טיסה לישראל דרך יעד קרוב שממנו יש עדיין מספר גדול יותר של טיסות כמו אתונה, לרנקה או דובאי.

במל״ל מבקשים לחדד כי אזהרות המסע אינן חלות על שהייה במדינה למטרת טיסת מעבר (קונקשיין), למעט איסור טיסות מעבר במדינות אויב (סוריה, לבנון, עיראק, איראן ותימן) ומדינות ברמת איום גבוהה (כגון: לוב, אלג’יריה, פקיסטן, אפגניסטן וסומליה). כמו כן, ממליצים בעת תכנון הנסיעה לחו”ל לוודא כי מסלול הטיסה הנבחר אינו עובר מעל מדינות אלה.

עדכונים נוספים מטעם המטה לביטחון לאומי בהקשר זה:

  • לישראלים שטרם יצאו מטורקיה ממליץ המל”ל לנקוט בכלל אמצעי הזהירות המומלצים (המפורטים באתר המטה לביטחון לאומי) ולצמצם ככל הניתן התקהלויות ושהייה במרחב הציבורי, להצניע סממנים ישראליים ויהודיים, ולהימנע מהגעה למקומות המזוהים כיהודים או עם זיקה ישראלית.
  • המל”ל שב ומחדד את המלצותיו לציבור לבחון נסיעות מתוכננות לחו”ל בעת הזו, להימנע מנסיעות שאינן חיוניות למדינות שחלה עליהן אזהרת מסע, תוך דגש למדינות ערב ומדינות עוטף איראן (דגש לירדן, מצרים, איחוד האמירויות ואזרבייג’אן).
  • על רקע האירועים, קיים חשש כי תגבר המוטיבציה של גורמי טרור ומפגעים בודדים לבצע פיגועים כנגד ישראלים במדינות שונות בכל רחבי העולם (דוגמת תקיפת עובד שגרירות ישראל בבייג’ין ב-13 באוקטובר). המל”ל מחדד כי בתקופת המלחמה קיים פוטנציאל לאיומים גם במדינות שעליהן לא חלה אזהרת מסע, ולכן הוא קורא לנקוט באמצעי זהירות מוגברים ולגלות ערנות יתרה.