חברת התעופה אמירייטס הודיעה היום כי היא מאריכה את השהיית הטיסות שלה מישראל לדובאי עד ל-26 באוקטובר. עם זאת ייתכן שבכל זאת נראה מטוסים של החברה שוב בתל אביב בקרוב.

על פי דיווח של אתר simpleflying, חברת אמירייטס דיווחה כי יש לה מטוסים וצוות בכוננות, מוכנים להפעיל טיסות חילוץ של אזרחים אוסטרליים מישראל לאוסטרליה. מדובר בתכנית פרי שיתוף פעולה של חברת התעופה האמירתית יחד עם ממשלת אוסטרליה. על פי אותו דיווח, התכנית ממתינה כעת לאישור סופי של מספר הנוסעים לפני אישור פרטי הטיסות. זאת כאשר נכון למועד פרסום הכתבה לא התקבלה ברשות שדות התעופה בישראל בקשה קונקרטית להפעלת הטיסות המדוברות.

אמירייטס מסרו בתגובה לדיווח: “אמירייטס ניהלה דיונים עם משרד החוץ והמסחר האוסטרלי (DFAT), אנשי קשר נוספים בממשלת אוסטרליה וחברת Qantas (קוואנטס). המצב נותר דינמי מאוד, ואנחנו ממשיכים לעבוד בתיאום הדוק עם השותפים שלנו על המאמצים לפינוי והחזרת אוסטרלים”.

מטוס 787-9 של קוואנטס האוסטרלית. תמונה: סטס טימושין
מטוס 787-9 של קוואנטס האוסטרלית בנתב״ג. תמונה: סטס טימושין

על פי הערכות ממשלת אוסטרליה, כ-10,000 אזרחים אוסטרלים נמצאים כיום בישראל, כאשר מאות כבר נרשמו לפינוי מישראל. מוקדם יותר השבוע הפעילה חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס טיסת חילוץ יחידה מתל אביב ללונדון הית׳רו במטוס בואינג 787-9 עם כ-230 אזרחים. מלונדון המשיכו הנוסעים בטיסה ישירה לאוסטרליה.

הבחירה לעבוד עם חברת התעופה האמירתית נוגע ככל הנראה למספר המטוסים הגדול שברשותה (264 מטוסים), כולם עם קיבולת גבוהה של 300 מושבים ויותר. אמירייטס אף יכולה להציע קיבולת מקסימלית של 615 מושבים בטיסה יחידה של מטוס איירבוס A380 עם 2 מחלקות (עסקים ותיירים).

קודם לכן שקלה ממשלת אוסטרליה אפשרויות של טיסות צ׳ארטר, שירדו מהפרק לאור המצב הביטחוני, או אפשרות של שליחת מטוסים צבאיים. עוד סיבה אפשרית לבחירה בחברת אמירייטס, היא היקף הפעילות הנרחב שלה באוסטרליה, עם טיסות בשגרה מדובאי לסידני, מלבורן, בריסבן ופרת׳.

במקביל נודע כי ממשלת ניו זילנד עובדת עם חברת איתיחאד להטיס אזרחים ניו זילנדיים מתל אביב, רק עד לאבו דאבי.