אתמול בערב נכנסה ישראל בהפתעה באופן רשמי לתכנית הפטור מויזה של ארה״ב, כחודש לפני המועד הצפוי. כבר הבוקר דיווחו נוסעים ראשונים מחזיקי דרכון ישראלי על קבלת האישור המיוחל לכניסה לארה״ב ללא ויזה.

אתמול בשעות הערב נוספה ישראל בתזמון מפתיע לרשימת המדינות החברות בתכנית הפטור מוויזה של ארה״ב. בסמוך לכך פורסמה הודעה רשמית של המחלקה לביטחון המולדת של ארה״ב על הצטרפותה של ישראל לרשימת המדינות הזכאיות. בתו כך, נוספה האפשרות לבחור באזרחות ישראלית בטופס בקשת הפטור מויזה. כבר הבוקר דיווחו מספר מחזיקי דרכון ישראלי שמיהרו להגיש את הבקשה אתמול בערב על כך שכבר הבוקר קיבלו את האישור לכניסה לארה״ב. וזאת למרות שזמן המענה הרשמי עומד על 72 שעות.

רשמית: ישראל ברשימת המדינות הפטורות מהוצאת ויזה לכניסה לארה״ב
רשמית: ישראל ברשימת המדינות הפטורות מהוצאת ויזה לכניסה לארה״ב

המשמעות היא שמעתה נוסעים המחזיקים דרכון ישראלי יוכלו להיכנס לארה״ב ללא תהליך הנפקת הויזה, אלא באמצעות הגשת בקשה פשוטה באתר תכנית הפטור מויזה (ESTA), שתאושר עד 72 שעות מרגש הבקשה. המערכת האלקטרונית לאישור נסיעות (ESTA) היא מערכת אוטומטית המסייעת בקביעת הזכאות של נוסע  להיכנס לארצות הברית במסגרת תכנית הפטור מויזה (VWP) וכן בקביעה האם הנוסע מהווה סיכון ביטחוני או פלילי כלשהו. עם השלמת בקשת ESTA, הנוסע מקבל הודעה על זכאותו לנסוע לארצות הברית במסגרת תכנית הפטור מוויזה.

מערכת ה-ESTA אוספת מידע אודות הנוסע ותשובות למספר שאלות שעל פיהן נקבעת זכאותו של הנוסע. את בקשת ה-ESTA מגישים לפני הנסיעה, כאשר מומלץ להגיש את בקשה מיד עם תחילת תכנון הנסיעה. חשוב להדגיש כי בקשת ESTA מתאימה לבעלי דרכון ביומטרי בלבד ואלו שמחזיקים בדרכון שאינו ביומטרי יאלצו להנפיק דרכון חדש או להגיש בקשה לויזה דרך השגרירות.

איך עובדת תכנית הפטור מויזה? הנוסעים לארה״ב יידרשו להכנס לאתר להגשת בקשת ה-ESTA מוקדם ככל הניתן, בסמוך לזמן תכנון הטיול. באתר יידרשו הנוסעים למלא פרטים באנגלית כמו שם, תאריך לידה ומספר פרטים אודות הדרכון. כמו כן יידרשו הנוסעים לענות על מספר שאלות בנוגע למחלות מדבקות, מעצרים והרשעות בגין פשעים מסוימים, היסטוריה קודמת של שלילת ויזה או גירוש ושאלות אחרות.

לאחר מכן יידרשו הנוסעים להזין פרטי תשלום עבור אגרת הבקשה בגובה של 21$. התשלום אפשרי באמצעות כרטיסי אשראי או PayPal. באופן רשמי, אישור ה-ESTA מתקבל תוך 72 שעות, אך בפועל לעיתים מתקבל תוך זמן קצר יותר ועד מספר שעות מהגשת הבקשה. עם זאת, מומלץ להגיש את הבקשה מוקדם ככל הניתן.

חשוב מאוד לשים לב שאתרים רבים מצייעים סיוע במילוי ESTA בתשלום גבוה מהאגרה הרשמית. אותם אתרים אפילו יופיעו לעיתים בחיפוש גוגל במיקום גבוה יותר מהאתר הרשמי, מה שעלול לבלבל את הנוסעים. אם אתם נתקלים במחיר גבוה ממחיר של 21$ שימו לב כי מדובר באתרים לסיוע הטופס, למרות שמדובר בטופס פשוט למדי.