מאז תחילת מלחמת ״חרבות ברזל״ הגיעה לישראל רכבת אווירית של מטוסי מטען עם ציוד חיוני לצבא ולאזרחים המפונים מאזורי עוטף עזה. חלק מאותם משלוחים הגיעו לנתב״ג, במטוסים אזרחיים או צבאיים. כמו כן, חלק מהמטען נחת בשדה התעופה הדרומי שברמון, שנחשב מבחינה מסחרית לשדה נטוש יחסית.

ביומיים האחרונים נחתו בשדה התעופה הדרומי שני מטוסי מטען ארבע מנועיים מדגם בואינג 747 של חברת התעופה האמריקאית National Airlines. שני המטוסים הגיעו לתל אביב משדה התעופה שבלייז׳ (בלגיה) שנחשב למרכז מטענים משמעותי באירופה בשל מיקומו האסטרטגי ותשתית שדה התעופה המותאמת לפעילות מטען. אחד מהמטוסים הגיע לבלגיה בטיסה מניו יורק והשני מלוס אנג׳לס.

נזכיר כי מטוסי ה-747 הם ממטוסי המטען בעלי הקיבולת מהגבוהות הקיימות בתחום. למעשה, לכל מטוס 747-400 מטען שנחת בישראל קיבולת פוטנציאלית של 100 טון בכל טיסה. חברת המטען האמריקאית מחזיקה סה״כ ב-10 מטוסי מטען, מתוכם שמונה מטוסי 747-400 ייעודיים למטען.

מטוס המטען של National Airlines פורק אמבולנס בשדה רמון
מטוס המטען של National Airlines פורק אמבולנס בשדה רמון

על פי הודעה של משרד הביטחון, המטוס של חברת National Airlines היה המטוס ה-45 ברכבת האווירית של מערכת הביטחון. אותו מטוס מטען נחת ברמון עם משלוח צבאי הכולל אמבולנסים צבאיים, ציוד רפואי לחיל הרפואה ואמצעים נוספים שישמשו להגברת המוכנות. סה״כ עד כה הובאו לישראל כ-1,000 טונות של אמצעי לחימה. מרביתם חימושים מסוגים שונים, לתמיכה בתכניות ההתקפיות של צה”ל.

מסלול הטיסה משדה התעופה Dover לרמון
מסלול הטיסה משדה התעופה Dover לרמון

קודם לכן, כבר ב-11 באוקטובר, נחת בשדה התעופה הצבאי בנבטים מטוס של חברת המטענים הבלגית Challenge Airlines בטיסה ישירה מארה״ב. מטוס ה-747-400 של חברת התעופה הגיע בטיסות של כ-11-12 שעות משדה התעופה הצבאי שנמצא בדובר (Dover) ארה״ב. המטוס של Challenge Airlines שנחת בישראל שייך למעשה לזרוע הישראלית של החברה (Challenge Airlines IL) ואף נושא רישום מטוס ישראלי (4X-ICA).

אותו מטוס סיפק למעשה את המשלוח הראשון של חימושים מתקדמים שהגיעו לישראל מארה״ב. הציוד בטיסה נרכש והובא לישראל במבצע משותף למנהל הרכש (מנה”ר), משלחת הרכש של משרד הביטחון בארה”ב ויחידת הממונה על השינוע הבינלאומי, אשר גייסה את מטוס המטען, שהביא את החימושים בטיסה ישירה מארה”ב.

בסיס חיל האוויר בדובר הוא מתקן צבאי משמעותי הממוקם כ-2 מיילים דרומית מזרחית לעיר דובר, דלאוור, ופועל תחת פיקוד הניידות האווירית (AMC) של חיל האוויר של ארצות הברית (USAF). הבסיס מכיל מסוף הובלה אווירי משמעותי, המוכר כגדול והעמוס ביותר במשרד ההגנה, עם תפקיד מרכזי בתנועת מטענים וכוח אדם ברחבי העולם.