בימים האחרונים נראה כי אל על מבצעת מספר שינויים בנתיבי הטיסה שלה בטיסות ליעדים שנמצאים מזרחה לישראל.

בימים האחרונים קיבלו נוסעי אל על לתאילנד (בנגקוק ופוקט) עדכון על התארכות זמן הטיסה לתאילנד. בהודעה נכתב כי ״בעקבות המצב הבטחוני, אל על פועלת בתיאום עם גורמי הבטחון המוסמכים ורשות התעופה האזרחית, ומבצעת שינויים והתאמות בנתיבי הטיסה.״

מסלול הטיסה החדש-ישן של אל על לבנגקוק
מסלול הטיסה החדש-ישן של אל על לבנגקוק

המשמעות היא שטיסות אל על לתאילנד יחזרו לטוס בנתיב הארוך מדרום לערב הסעודית, דרך אפריקה והודו. זאת במקום הנתיב החדש והמקוצר שעובר מעל עומאן, איחוד האמירויות, ערב הסעודית וירדן ופתוח בפני חברות התעופה הישראליות מאז פברואר האחרון.

באופן רשמי עודכנו הנוסעים כי הטיסות יארכו כ-11:30 שעות במקום 08:30 שעות במצב כיום. זאת כאשר טיסות אל על מ/אל תאילנד כבר מאתמול (29.10) טסו בנתיב הארוך יותר דרך הודו, אפריקה, ערב הסעודית וירדן. טיסת LY81 למשל מתל אביב לבנגקוק הטיסה ארכה בפועל 11:04 שעות, כ-3 שעות יותר מהזמן הממוצע של טיסה זו שעומד על 8:07 שעות.

סיבות אפשריות הן אילוץ ביטחוני או הודעה של עומאן על כך שלא תאפשר שוב טיסות במרחב האווירי שלה, כפי שהיה עד לחודש פברואר האחרון. להערכתנו לא מדובר במגבלה מצד ערב הסעודית שכן גם בנתיב החדש הטיסות עוברות באופן חלקי דרך ערב הסעודית לאחר ההמראה או לפני הנחיתה בישראל.

מסלול הטיסה הישן של אל על לדובאי
מסלול הטיסה הישן של אל על לדובאי

במקביל, גם נתיב הטיסה לדובאי השתנה מעט אך באופן שלא משפיע באופן משמעותי על זמן הטיסה. כפי שעולה מאתר flightradar24, נראה כי מאז ה-15 באוקטובר אל על טסה לדובאי בנתיב דרומי יותר שעובר אך ורק דרך ירדן וערב הסעודית. זאת במקום נתיב הטיסה בשבועות הקודמים לכך שעבר בנוסף גם במרחב האווירי של קטאר/בחריין, בסמוך לגבול האווירי עם איראן.

מסלול הטיסה העדכני של אל על לדובאי
מסלול הטיסה העדכני של אל על לדובאי

הטיסה במסלול המעודכן לדובאי אורכת כ-3:15 שעות לעומת זמן הטיסה הממוצע של קו הטיסות של אל על לדובאי שעומד על 2:47 שעות.

תמונה: רועי ורון