באגרת ששלח מנכ״ל ישראייר, אורי סירקיס, לעובדי חברת התעופה, משתף מנהל חברת התעופה מעט אודות ההתאמות שנאלצה לעשות החברה עד כה בתקופת המלחמה ועל תכניותיה לעתיד.

כפי שדיווחנו מוקדם יותר השבוע, באל על הוחלט להעביר ארבעה מטוסי נוסעים מדגמי בואינג 737 משדה התעופה בן גוריון לשדה התעופה רמון באילת. וכעת גם בישראייר מודיעים כי ביצעו צעד דומה עם העברת שני מטוסי איירבוס A320 מהצי לאחסון ברמון. בישראייר מסבירים את המהלך ״כחלק מתוכנית ניהול סיכונים וצמצום האפשרות לפגיעה בתפקוד השוטף של צי המטוסים של החברה.״

חשוב להגיד שלא מדובר בשינוי במפת האיומים על ישראל, ובוודאי לא מהלך שמצביע על משהו חריג. מדובר ככל הנראה בצעד מחושב כחלק מניהול סיכונים של חברות התעופה, כאשר יש היגיון בהחלטה זו לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם מבחינה כלכלית על רקע הירידה החדה בביקוש לטיסות, הן היוצאות והן הנכנסות לישראל. ישראייר היא אחת משלוש חברות התעופה הישראליות שביצעו טיסות חילוץ בשבועות האחרונים לישראלים רבים שנמצאו בחו”ל במטרה להחזיר אותם לארץ, ועם השלמת רוב טיסות החילוץ – הצורך באחזקת המטוסים בנתב”ג פחת משמעותית.

על פי אתר flightradar24, נמצאים כרגע בשדה התעופה רמון שני מטוסי A320 של ישראייר, מטוס אחד בן 17 שנים שנחת ברמון כבר ב-30 באוקטובר, ואחד נוסף בן 7 שנים שנחת היום בשעות הלילה.

בישראייר מציינים כי ערב השבעה באוקטובר ישראייר הפעילה 9 מטוסי נוסעים, כולל מטוסים בחכירה רטובה, כלומר מופעלים על ידי חברות תעופה זרות. זאת כאשר המצב הנוכחי מאפשר לחברה הפעלת 3 עד 4 מטוסים בלבד. בהקשר זה מדגישים בישראייר כי אותם מטוסים שנשארו בפעילות שוטפת מצוידים במערכת ההגנה נגד טילים “מגן רקיע”.

כמו שאר חברות התעופה הישראליות, גם בישראייר נערכים למציאת פתרונות יצירתיים לירידה הצפויה בהיקף הפעילות. בהקשר זה מעדכן מנכ״ל ישראייר כי בחברה פעלו לקבל את האישורים המתאימים להסבת חלק מפעילות הטסת הנוסעים להטסת מטען, ותתגבר את לוח הטיסות השבועיות בטיסות מטען חיוניות לישראל וממנה.

מטוס ישראייר עם המדבקה להשבת החטופים
מטוס ישראייר עם המדבקה להשבת החטופים

כפי שעדכנו מוקדם יותר השבוע, ישראייר גם מביעה תמיכה בחטופים הישראליים והוסיפה על אחד ממטוסי החברה מדבקות שנועדו להביע את תמיכתה של החברה במאמץ להשבת החטופים. על גבי גוף המטוס נוסף הסרט הצהוב שמסמל את הסולידריות סביב סוגיית החטופים והכיתוב Bring them home.

בראייה ארוכת טווח מעדכן מנכ״ל ישראייר כי בחברה כבר מסתכלים לעבר 2024. בהתאם בוצעה התאמה של יעדי הפעילות לעונת 2024, כאשר ישראייר תפעל בכ-35 יעדים, מתוכם 6 יעדים חדשים, במטרה לחפות על ירידה בביקושים ביעדים בהם קיימת אזהרת מסע – כגון טורקיה, שם חלה ירידה תלולה בביקושים. עד אז, ועל אף המלחמה, בישראייר ימשיכו להפעיל טיסות לקבוצת יעדי “איוורור” ביוון, בולגריה, קפריסין, אזרבייג’ן, וגאורגיה, לצד השקת קו הטיסות החדש של החברה למולדובה.