חובבי התעופה בטח הבחינו במהלך השבת שעברה תנועה חריגה יחסית של כלי טיס בלתי מזוהה שנצפה חג במשך שעות מעל שמי רצועת עזה.

איסוף מודיעין אמריקאי באזור עזה?
איסוף מודיעין אמריקאי באזור עזה?

בשעות אחר הצהריים-ערב של שבת האחרונה נצפה כלי טיסה בלתי מזוהה טס במעגלים במשך כשלוש שעות לחופי ישראל ומעל רצועת עזה. חלק מההערכות של מומחי תעופה ומודיעין הציעו כי ייתכן ומדובר בפעילות של מל״טים אמריקאיים שמוצבים באזורנו, ככל הנראה כחלק מפעילו איסוף מודיעין בשמי רצועת עזה. בעוד חלק מאתרי מעקב הטיסות מצנזרים טיסות של מטוסים צבאיים, נראה כי אותם כלי טיס משדרים לרדאר הטיסות, וטיסותיהן מנוטרות על ידי חלק מאתרי המעקב אחרי כלי טיס.

באזור השעה 15:48 התחיל כלי הטיסה לשדר לרדאר הטיסות לראשונה כשהוא בחופי הים התיכון, סמוך לישראל. לקראת השעה 6 בערב, נראה כי אותו כלי טיס החל להתקרב לשמי עזה שם הוא פיטרל במשך כשעה בגובה של 25,000 רגל (כ-7,600 מטר). אחת ההערכות הייתה שכלי הטיס שוגר מאחת מנושאות המטוסים שנמצאות באזורנו, או לחלופין מאחד מהבסיסים האמריקאיים באזור אגן הים התיכון.

מל״ט MQ-9A Reaper
מל״ט MQ-9A Reaper

על פי אותם הערכות מדובר בכטב״מים מדגם MQ-9A Reaper הידועים גם בשם Predator B. מדובר בכלי טיס בלתי מאויש (מל”ט) אשר פותח על ידי General Atomics Aeronautical Systems בעיקר עבור חיל האוויר של ארצות הברית (USAF).  על פי מידע פומבי, מדובר בכלי טיס רב-תכליתי ביכולות המבצעיות שלו שחלק מתפקידי הליבה שלו כוללים איסוף מודיעין, מעקב, סיור, סיוע אווירי צמוד, חיפוש והצלה ואף תקיפה מדויקות. יתר על כן, הוא מצויד למשימות מיוחדות יותר כמו פיקוח על שיירות או פשיטה.

ב”ניו יורק טיימס” דיווחו כי מטרתן של טיסות המעקב של הכטב”מים האמריקניים בשמי הרצועה הוא לסייע באיתור בני ערובה וחיפוש אחר סימני חיים כסיוע למאמצים דומים של צה”ל, בעיקר בדרום רצועת עזה. גורמים בפנטגון אישרו כי זו הפעם הראשונה בארה״ב מפעילים כטב״מים מעל עזה. עם זאת, אותם גורמים הבהירו כי הכטב”מים לא מפעילים יכולות התקפיות, אלא משתתפים במאמצי איסוף מודיעין בלבד.

מדובר במעורבות כמעט חסרת תקדים של ארה״ב בסיוע לישראל במלחמה הנוכחית, על ידי שליחת אותם כלי טיס, שכאמור בעלי יכולת התקפית. מדובר בכלים מתקדמים במיוחד, עם יכולות איסוף מודיעין מובילות ויכולת טיסה של יותר מ-20 שעות בכל גיחה.