מוקדם יותר השבוע פורסם בתקשורת הישראלית כי חברת התעופה יונייטד צפויה לחזור בהדרגה לטוס מתל אביב לארצות הברית החל מה-25.11. על פי אותם הדיווחים, יונייטד תפעיל תחילה 2 טיסות יומיות מתל אביב לניו יורק (EWR), ולאחר מכן תחזור בהדרגה להפעיל גם את הקווים לסן פרנסיסקו, וושינגטון ושיקגו.

מבדיקה שלנו מול חברת התעופה מצטיירת תמונה מעט שונה. ביונייטד מסרו כי הטיסות של החברה לתל אביב מושהות עד ״שהתנאים יאפשרו להמשיך אותם״ וכן כי הפרסומים האחרונים היו מוטעים. חשוב להגיד שלמרות זאת חברת יונייטד ממשיכה למכור כרטיסי טיסה מתל אביב לניו יורק החל מתאריך ה-26.11. זאת כאשר טיסות של חלק מחברות התעופה הזרות מבוטלות כל פעם לתקופת זמן קצרה, לעיתים רק שבוע או פחות לפני מועד הטיסה.

במקביל, נשמעות טענות כי יונייטד כן שואפת לחזור להפעיל טיסות מישראל, אך זו חוששת מהתגובות הבינ״ל בעקבות הפרסומים על כך. ברקע לכך, תחזית שפרסמה החברה לפגיעה בהכנסותיה בעקבות הפסקת הטיסות לתל אביב, שמהוות 2% מהקיבולת של החברה.

להערכתנו, זהו לא המקרה וככל הנראה יונייטד תאריך את השהיית הטיסות שלה מתל אביב. בדקנו לדוגמא את התפוסה בטיסת יונייטד UA91 ב-26.11 שעדיין נמכרת ונכון לעכשיו  נמכרו כ-46 מושבים במחלקת תיירים מתוך 253 מושבים, מה שלא יאפשר להוציא טיסות רווחיות. עם זאת, במידה והחברה תודיע באופן רשמי על החזרת הטיסות לישראל, הן צפויות להתמלא בקלות יחסית.

גם באתרים בינלאומיים שפרסמו את העובדה שיונייטד צפויה לחזור להפעיל טיסות מישראל חזרו בהם. כך למשל ברויטרס הדגישו: ״יונייטד איירליינס לא תחדש את הטיסות לתל אביב, ישראל, מניוארק, ניו ג’רזי, ב-24 בנובמבר. הצהרה קודמת כי הטיסות מתחדשות נעשתה בטעות על ידי סוכנות יחסי הציבור שלה.״

נכון להיום אל על היא חברת התעופה היחידה שמפעילה טיסות ישירות מתל אביב לארה״ב ואף תגברה את מערך הטיסות שלה ליעדים מבוקשים כמו ניו יורק, עד כדי 6 טיסות יומיות. בנוסף לניו יורק, מפעילה חברת התעופה הישראלית כיום טיסות לבוסטון, מיאמי, לוס אנג׳לס. כפי שפרסמנו מוקדם יותר, אתמול הפעילה אל על טיסה מיוחדת עם משפחות חטופים מניו יורק לוושינגטון, שם הם השתתפו בעצרת התמיכה בישראל ובפגישות הסברה עם גורמים רשמיים.

לאור ביטולי הטיסות הגורפים של חברות התעופה הזרות, חלה עלייה משמעותית במחירי הטיסות לארה״ב. כך למשל, מחירי טיסת הלוך ושוב עם אל על לניו יורק בחודש הקרוב מתחילות במחיר של 1,347$. יונייטד, שלפני המלחמה מכרה כרטיסי טיסה מתל אביב לניו יורק בחורף גם במחירים של 600$, מציעה כרגע כרטיסי טיסה הלוך ושוב החל ממחיר של 2,105$.

אלטרנטיבה אחת שעומדת בפני הנוסעים מישראל היא הזמנת טיסה ישירה לניו יורק מאתונה, במחירים שמתחילים כרגע ב-584$ עם חברת דלתא, בשילוב עם טיסה מתל אביב לאתונה, שמתחילות במחיר של 150$. במקרה כזה, חברת התעופה אינה אחראית על הגעת הנוסע בזמן לטיסת הקונקשן, כך שישנו סיכון מסויים ונדרש להיערך מראש לזמן קונקשן ארוך יותר.

נכון להיום ביטלו חברות התעופה האמריקאיות את טיסותיהן מתל אביב כלהלן:

  • יונייטד – עד ה-25.11 כולל
  • אמריקן איירליינס – עד ה-10.1 כולל
  • דלתא – עד ה-29.11 כולל