במהלך הסופ״ש האחרון התבצעה אחת מטיסות המטען המעניינות ביותר לישראל מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל. 

מטוס 747 של חברת נשיונל איירליינס
מטוס 747 של חברת נשיונל איירליינס

טיסה של חברת המטען האמריקאית National Airlines המריאה ביום שישי האחרון מבסיס חיל האוויר האמריקאי אל עודיד (Al Udeid Air Base) שבקטאר לפאפוס (קפריסין). לאחר כשעה וחצי המשיכה הטיסה מפאפוס ונחתה בישראל, באזור הדרום. אפשר להעריך שהעצירה בפאפוס הייתה עצירה ״טכנית״ במטרה להימנע מהפעלת טיסה ישירה מקטאר לישראל.

הטיסה מקטאר לפאפוס ארכה כ-3:43 שעות ועברה בנתיב טיסה מעניין למדי דרך כוויית, עיראק, ירדן (סמוך לגבול עם סוריה) ומצרים, ולא במסלול הישיר יותר דרך ערב הסעודית. הטיסה התבצעה במטוס בואינג 747-400 מוסב למטען בן 32 שנים של חברת המטען האזרחית נשיונל איירליינס.

הטיסה של נשיונל איירליינס מאל עודייד לפאפוס, בדרך לתל אביב
הטיסה של נשיונל איירליינס מאל עודייד לפאפוס, בדרך לתל אביב

חברת התעופה נשיונל איירליינס, היא חברת מטען אמריקאית שמפעילה צי של 11 מטוסי מטען, מתוכם 9 מדגמי בואינג 747-400. המטוסים של החברה ״מככבים״ בתקופה האחרונה בישראל עם טיסות מטען מיוחדות שמגיעות מיעדים בארה״ב ואירופה לתל אביב, רמון ונבטים.

חברת התעופה גם מופיעה בפרסומים של משרד הביטחון על הרכבת האווירית הביטחונית מארצות הברית לישראל, עם טיסה מיוחדת של החברה שנחתה ברמון עם משלוח צבאי הכולל אמבולנסים צבאיים, ציוד רפואי לחיל הרפואה ואמצעים נוספים שישמשו להגברת המוכנות. כעת נראה כי החברה מסייעת גם בהטסת ציוד בין בסיסי צבא ארה״ב בקטאר לישראל, ככל הנראה בידיעתה של קטאר.

אמנם לא ידוע איזה ציוד מיוחד או אנשים נשא המטוס מקטאר לישראל, אך הבחירה במטוס 747 לביצוע הטיסות מעניין למדי. נזכיר כי מטוסי ה-747 הם ממטוסי המטען בעלי הקיבולת מהגבוהות הקיימות בתחום ההובלה האווירית. למטוסי 747-400 קיבולת פוטנציאלית של 100 טון מטען בכל טיסה. חברת המטען האמריקאית מחזיקה סה״כ ב-11 מטוסי מטען, מתוכם תשעה מטוסי 747-400 ייעודיים למטען.

מטוס המטען של National Airlines פורק אמבולנס בשדה רמון
מטוס המטען של National Airlines פורק אמבולנס בשדה התעופה רמון

בסיס חיל אוויר אל עודיד ממוקם דרומית-מערבית לדוחא, בירת קטאר, והוא בסיס צבאי קטארי משמעותי המארח כוחות בינלאומיים שונים כולל חיל האוויר האמירי של קטאר, חיל האוויר של ארצות הברית, חיל האוויר המלכותי של בריטניה וכוחות זרים נוספים. הבסיס משמש כמפקדה קדמית של הפיקוד המרכזי של ארצות הברית ומוכר כבסיס הצבאי האמריקאי הגדול ביותר במזרח התיכון .

בסיס זה ממלא תפקיד משמעותי בפעולות הצבאיות של ארה”ב במזה״ת, כולל במפרץ הפרסי, אפגניסטן ועיראק. בבסיס שוהים אלפי אנשי צבא אמריקאים. בסיס אוויר אל אודייד משמש כמרכז לוגיסטי, פיקוד ובסיס מרכזי עבור כוחות ארה”ב באזור.

בבסיס חיל האוויר אל עודיד חונים מטוסים צבאיים אמריקאיים וקטאריים. כך למשל, על פי אתר flightradar24, חונים בבסיס נכון לעכשיו לפחות 55 מטוסים צבאיים של ארה״ב או קטאר. בין המטוסים שנמצאים בבסיס ישנם מטוסי אימון קלים, מסוקים ומטוסי תובלה קטאריים, לצד מטוסי תובלה צבאיים אמריקאיים מדגמי בואינג C-17 וגם מטוס מטען אמריקאי אזרחי אחד של חברת National Airlines מדגם 747-400.  

הבסיס נבנה על ידי קטאר בעלות של למעלה ממיליארד דולר בשנות ה-90, בתקופה שבה לא היה לקטאר חיל אוויר גדול משלה. השקעה זו הייתה חלק מאסטרטגיה רחבה יותר של שיתוף פעולה חיצוני והסתמכות על אבטחה. גם חיל ההנדסה של צבא ארה”ב תרם למאמץ הבנייה של הבסיס באמצעות השקעה של כ-100 מיליון דולר לטובת בניית מתקני אחסון, דיור, שירות, פיקוד ותקשורת בארה”ב בבסיס.

בסיס האוויר אל אודייד מתפקד גם כמרכז לוגיסטי וכמרכז פיקוד ובסיס לפעילות של ארה”ב במזרח התיכון, במיוחד באפגניסטן ובעיראק. בשנת 2019 הוצבו באותו בסיס לראשונה מטוסי קרב מדגמי F-22 Raptors, וקטאר הודיעה על השקעה של 1.8 מיליארד דולר להרחבת הבסיס. מבחינת כוח אדם, נכון ליוני 2017, בסיס אוויר אל עודיד אירח למעלה מ-11,000 כוחות קואליציה נגד דאעש בהובלת ארה”ב ולמעלה מ-100 מטוסים מבצעיים.