בחודש האחרון פרסמנו שחברות התעופה הישראליות אל על וישראייר שינו את פריסתם המטוסים שלהן  כחלק מתהליך כולל של ניהול סיכונים. כעת נראה כי חברות התעופה מחזירות את המטוסים לנתב״ג.

בסוף חודש אוקטובר דיווחנו על ההחלטה של אל על להעביר ארבעה מטוסי בואינג 737-800 צרי גוף מנתב״ג לחנייה בשדה התעופה הדרומי רמון, כחלק ממהלך של ניהול סיכונים. נזכיר כי לעומת ישראייר וארקיע, אל על אינה מפעילה טיסות ישירות מ/אל שדה התעופה רמון. מאל על נמסר לנו בזמנו: ״אל על מקיימת הערכת מצב מתמשכת עם גורמי הביטחון והתעופה המוסמכים ובהתאם לשיקולים מבצעיים ותפעוליים משנה את פריסת המטוסים.״

כמו כן, דיווחנו גם על כך שחברת ישראייר העבירה שני מטוסי איירבוס A320 מתוך שישה שברשותה, אחד לרמון ואחד ללרנקה. מנכ״ל ישראייר רשם באגרת לעובדים כי מדובר בצעד של ניהול סיכונים ו״מחשש לפגיעה פיזית בצי המטוסים.״

כעת נראה כי חל שינוי בהיערכות של חברות התעופה הישראליות וספציפית באשר לפיזור הגיאוגרפי של המטוסים. כך למשל, בכל יום בין הימים 6-9 בנובמבר חזר מטוס אחד מבין ארבעת המטוסים של אל על שהועברו לרמון חזרה לנתב״ג. אותם מטוסים השתלבו חזרה בפעילות הטיסות המסחריות של אל על ומפעילים מאז טיסות מסחריות ליעדים השונים של החברה אליהם פועלים מטוסים צרי גוף. בהקשר זה, מבדיקה שלנו באתר flightradar24 עולה כי כל צי מטוסי הבואינג 737-800 של אל על, שכולל 16 מטוסים נמצא כרגע פעיל בשירות טיסות נוסעים. וזאת מלבד למטוס יחיד שכרגע נמצא בחנייה בנתב״ג.

עוד נראה כי גם חברת ישראייר החליטה להחזיר את מטוסיה לנתב״ג. על פי רדאר הטיסות, מטוס A320 אחד של החברה הוחזר מרמון לנתב״ג ב-4 בנובמבר, לאחר 4 ימים בלבד ומטוס איירבוס נוסף הוחזר מלרנקה אתמול (19.11) לאחר ששהה שם מאז ה-10 באוקטובר. על פי אתר flightradar24 נראה כי נכון לעכשיו כל ששת מטוסי ה-A320 של החברה נמצאים בפעילות מסחרית ומפעילים טיסות נוסעים מדי יום.

המראות לכיוון מערב ממסלול 26
המראה של טיסת ארקיע לאתונה הבוקר לכיוון מערב ממסלול 26 בנתב״ג

מאתמול חל גם שינוי במדיניות ההמראות מנתב״ג. לאחר תקופה שבה מטוסים המריאו ונחתו בעיקר מכיוון צפון, ככל הנראה לאור מזג האוויר החריג שפוקד את אזורנו, מטוסים החלו להמריא שוב גם לכיוון מערב, במסלול שקרוב יותר לרצועת עזה. ייתכן שמדובר בצעד זמני ולאחר חלוף מזג האוויר הייחודי יחזרו מטוסים לנחות ולהמריא מנתב״ג מהנתיב הצפוני שמשמש בעיתות חירום.

תמונה: דני שדה