הבוקר נחת בנתב״ג מטוס מנהלים קטארי בבעלות חברת קטאר איירווייז, אפשר להעריך שכחלק מהתיווך הקטארי בעסקת החזרת החטופים הישראליים.

מטוס מנהלים של Qatar Airways Executive
מטוס מנהלים של Qatar Airways Executive מדגם דומה לזה שנחת הבוקר בתל אביב

מטוס המנהלים הקטארי המריא מדוחא בירת קטאר הבוקר בשעה 07:21 בבוקר בטיסה מספר QE370. בדרכו לתל אביב עצר המטוס בלרנקה למשך כשעה ומשם המריא לנתב״ג שם הוא נחת בשעה 11:44. אחרי הדיווחים על ביקורים של בכירים ישראלים בדוחא, ניתן להעריך כי מטרת הטיסה היא הגעה של נציגים קטארים לפגישות בישראל כחלק מהמעורבות שלהם במשא ומתן. זמן קצר לאחר הנחיתה המטוס כבר המריא חזרה, ככל הנראה ללרנקה.

להערתכנו, העצירה בלרנקה היא עצירה ״דיפלומטית״ שמטרתה להימנע מהפעלת טיסה ישירה מדוחא לתל אביב, שכן אין בין שתי המדינות יחסית רשמיים. כמו כן,  על פי אתר flightradar24, בסמוך לכניסה לשטח האווירי הישראלי הפסיק המטוס לשדר את מיקומו לרדאר. על פי הדיווחים עד כה, נסעו בעיקר בכירים ישראליים לקטאר להשתתף בשיחות המשא ומתן.

מסלול הטיסה מלרנקה לתל אביב

מסלול הטיסה מלרנקה לתל אביבהמטוס שהגיע לישראל הוא מדגם Gulfstream G650ER. מדובר במטוס שהוא חלק מהצי של חברת Qatar Executive, הזרוע של חברת התעופה הלאומית קטאר איירוייז שמתמקדת בהפעלה של מטוסי מנהלים עבור הממשלה, חברות ואנשים פרטיים. סה״כ מחזיקה החברה צי של 18 מטוסי מנהלים, כולל 15 מטוסים מהדגם שהגיע הבוקר לתל אביב.

מטוס מנהלים של Qatar Airways Executive
מטוס מנהלים של Qatar Airways Executive

מדובר בטיסה חריגה למדי שכן זו הפעם הראשונה שחברת קטאר איירווייז מפעילה טיסה לתל אביב, גם כאשר מדובר בטיסה עם עצירה ״טכנית״ ביעד שלישי. אמנם מדובר בחטיבת המטוסים הפרטיים, אך זו חלק אינטגרלי מקבוצת קטאר איירווייז ומטוסיה אף נושאים את לוגו חברת התעופה הלאומית הקטארית.